Body Antrenman Programı

Body Antrenman Programı

Body building, fitness sporcu son zamanlarda özellikle gençler arasında daha güçlü, dayanıklı ve güzel bir vücuda sahip olmak için yaygın hale gelen bir spor dalıdır.

Body Nedir?

Body, genel olarak vücut geliştirme egzersiz ya da sporuna verilen isimdir. Vücut gelişimi anlamına gelen body, body building olarak da bilinir. Yakın zamana kadar genelde rehabilitasyonda ağırlık kaldırmakta ve vücut geliştirmekte kullanılan bu spor son zamanlarda herkes tarafından kullanılan bir egzersiz/spor haline gelmiştir. Body sporunda kas geliştirmeye yönelik kademeli direnç egzersizleri vardır. Rekabete dayalı bir spor dalıdır aynı zamanda sporcular body de vücutlarını da sergiler.

Body Ne İçin Yapılır?

Body sporunu yapan kişilerin genel olarak amaçları daha iyi bir kas kütlesine ve daha hacimli kaslara sahip olmaktır.

Body Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Diğer spor dallarına göre body, daha kısa zamanda yapılan ve tüm bedeni çalıştıran bir spor çeşididir. Vücudun dayanıklılığı, esnekliği ve gücü artar. Aynı zamanda body, insülin dengesini sağlayarak şeker hastalığından korur. Vücuttaki kemik oranını artırır. İlerleyen yıllarda kas kaybının olmasının önüne geçer. Sağlıklı uyku düzeni sağlayarak kanserden uzak tutar. Kilo verme hızını ve bel ağrılarını azaltır. Depresyonun azalmasını sağlar. Fiziksel kabiliyeti yükseltir. Sakatlanma riskini azaltır. Body sporu ile uğraşan kişilerin daha dik durduğu gözlemlenmiştir. Basit planlamalar ile yapılan body sporu aynı zamanda yağ yakımını da kolaylaştırır. Diğer spor dallarına göre daha az zaman harcayacağınız bir spor dalı olduğu için sıkılmadan, zevkle body yapabilirsiniz.

Body sporunun fiziksel faydalarının yanı sıra psikolojik olarak da etkileri vardır. Body sporu yapan bir kişi sabrı, saygı duymayı ve planlı-programlı yaşamayı öğrenir. Ayrıca body sporu ile uğraşan kişilerin daha fazla özgüvenleri olduğu tespit edilmiştir.

Body İçin Gerekli Ekipmanlar

Body, evde ya da spor salonlarında yapılabilir. Evde body sporunu yapmak için çok maliyet gerektiren spor aletlerine ihtiyacınız yoktur. Spor ayakkabı ve elbise bir de ağırlık body yapmanız için yeterlidir. Eğer daha da profesyonel olarak evde body yapmak istiyorsanız dumbbell(ağırlığı başlangıçta daha az olarak seçilebilir), bar ve plakalar, barfiks demiri, sehpalar ve istasyonlar. En maliyetli ekipman istasyondur. Eğer ilerleyen süreçte body sporunu evde profesyonel olarak yapmayacaksanız maliyete bakıp istasyonu alıp-almamak sizin kararınızdır.

Body Antrenmanları

İlk başlayanlar için body antrenmanları haftada en az 2 kere olacak şekilde planlanmalıdır. Antrenmanların yanı sıra dengeli beslenmeye ve kaliteli dinlenmeye de dikkat edilmelidir. Bununla birlikte hangi antrenmanı yaparsanız yapın, body de en önemli nokta sıkı çalışmaktır. Body antrenmanlarında genel olarak evde ya da spor merkezlerinde antrenman programı olarak tüm vücut egzersizleri paket halinde yapılır. Tüm vücut egzersizleri paketinin içeriğinde ise; bileşik üst vücut itme-çekme egzersizleri, bileşik alt vücut egzersizleri, omur egzersizleri hareketleri yapılır.

Body Antrenman Programları ( Tıklayarak Ulaşabilirsiniz );

Bileşik Üst Vücut İtme Egzersizleri;

1.Dips

2.Push-up

3.Decline Bench Press

4.Incline Bench Press

5.Bench Press

Bileşik Üst Vücut Çekme Egzersizleri

1.Pull-up

2.Lat Pulldown

3.Bentover Row

4.Chin-up

5.Cable Row

Bileşik Alt Vücut Egzersizleri

1.Front Squat

2.Squat

3.Hack Squat

4.Lunge

5.Shrung

6.Deadlift

7.Stiff-legged Deadlift

8.Romanian Deadlift

Omuz Egzersizleri

1.Power Clean

2.Shrung

3.Lateral Raise

4.Military Press

5.Upright Row

Bunlar genel olarak spor salonu ya da ev fark etmeksizin body sporunda yapılan temel egzersiz hareketleridir. Ancak egzersiz hareketleri bunlarla da sınırlı değildir.

Body, aynı zamanda rehabilitasyonda da kullanılan bir tedavi yöntemi olduğu için yapılan hareketlerin, antrenmanların doktor tavsiyesi ve kontrolü ile olması gerekir.

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu