Damar Belirginliği Nasıl Arttırılır?

Spor yapan bireylerde vücudu daha gösterişli hale getiren hiç şüphesiz vücudunuzu adeta bir harita gibi saran damarlardır. Vücutta damar belirginliğini nasıl arttırılır inceleyelim.
Peki vücudu daha güzel göstermek adına damar genişletmek veya damarlanmak için ne yapılmalı? Nasıl bir yol izlenmeli? Hangi damar genişleten supplementler kullanılmalı?
Damar genişletmek için birçok yol var. Öncelik olarak tabi ki yağ oranı, kan basıncı, doğru besinlerin tüketilmesi gibi etkenler var.
İlk olarak yağ oranını ele alalım. Hem kasların şekillenmesi hem de damarların belirgin bir şekilde görünür olması için öncelikle vücut yağ oranının belirli bir düzeyde olması gerekir.
Vücudunuzda yağ oranının düşük olması, deri altında yer alan kasların ve damarların daha belirgin olmasını sağlar. Bu nedenle eğer damarlarda daha belirgin bir görünüm elde etmek istiyorsanız sadece antrenman yaparak değil, genel anlamda uzunca bir süre antrenman ve ona doğru orantılı beslenme düzeni ile ideal yağ yakımı sağlamalısınız. Bu antrenman ve beslenme düzeni ideal yağ oranına sahip olmanıza sebep olacaktır.
Antrenmanın ardından kaslarda görülen pump etkisi ile birlikte damarların belirginleştiğini ve büyüdüğünü görmemiz oldukça normaldir. Antrenman sırasında kas gruplarının çalışması ile kalbin kaslara daha fazla kan pompalaması sayesinde damarlarda kan basıncının artması damarlarınızın daha belirgin olmasına neden olur.
Kan damarları antrenman sırasında kan akışının hızlanmasına bağlı olarak, elastik yapıları nedeni ile genişleyebilir veya büzüşebilirler. Kan basıncı ise antrenman sırasında yapılan hareketlerden, stres gibi duygu değişimlerinden, hormonlardan ya da yediğimiz besinler gibi birçok sebepten etkilenebilir.
Antrenman yaptığımız süre boyunca vücut, tüm hücrelere yeterli oksijeni sağlayabilmek için kalp atış hızını ve kan basıncını artırır. Sporcular bu durumu damar genişletmek için kullanabilir ama bu geçici bir durumdur. Yapılan antrenman, kullanılan takviyeler ve tüketilen besinler gibi etkenlerle bu etkiyi maksimum seviyeye çıkartılabilir.

Damar Büyüten Takviyeler Nelerdir?

Damarlanmak için gereken sadece antrenman yapmak değildir. Antrenmanın yanında beslenme de bir o kadar önemlidir. Damar büyüten supplementler veya damar genişleten takviyeler kullanılarak damarlarda ki genişleme oranı daha yüksek seviyede gerçekleştirile bilir.
Nitrattan zengin ve L-Arginin içeren besinler, NOX Supplementleri ve Kreatin damar büyümesine, damar genişlemesine katkı sağlayabilirler.

Nitrat İçeren Besinler

Damar belirginliğini arttırırken vücudun gerek duyduğu oksijeni azaltarak egzersiz performansını arttırabilmek için nitrat tüketmek bazı çalışmalara konu olmuştur. Nitratların vazodilatasyon (kan damarları genişlemesi) etkisi ve kan basıncına olan etkisi nedeni ile nitrat içeren besinler damar belirginliği sağlamak için kullanıla bilir.
Nitrat takviyesi için pancar suyu veya sodyum nitrat olarak antrenmandan iki veya üç saat önce tüketilmesi nitrat takviyesi için yeterli olacaktır. Yapılan çalışmalar nitratın performans gelişimini olumlu etkilediğini doğrularken kimi çalışmalarda herhangi bir olumlu etki olduğu görülmemiştir.
Damar genişleten için nitrat zengini besinler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Nitrat İçeren Besinler

NOX Supplementleri

NOX supplementleri ise yine Nitrik Oksit isminin kısaltması olarak karşımıza çıkar. NOX supplementlerinin içeriğine baktığımızda L-Arginin yönünden zengin olduğunu görürüz. Aynı zamanda bu amino asidi besinlerden almak da mümkündür.

L-Arginin (Arjinin) İçeren Besinler

Nitrik oksit (NO) vazodilatasyonu, vücudumuzda kan akışını ve farklı fonksiyonları düzenleyen birçok yerde görev yapar. L-arginin amino asidi ise vücutta nitrik oksit yapılabilmesi için öncü bileşen görevindedir. Bu sebeple L-arginin, antrenman sırasında kaslarda damar genişliğini arttırarak ve kaslara giden kan akışını arttıran bir besindir.

L-Arginin yönünden zengin besinler:
⦁ Kırmızı et
⦁ Hindi göğsü (en yüksek arjinin bulunan besin)
⦁ Tavuk göğsü
⦁ Soya proteini
⦁ Yer fıstığı
⦁ Kabak çekirdeği
⦁ Ceviz
⦁ Balık
⦁ Buğday, yulaf, çavdar gibi tahıllar (arjinin az bulunan besinler)

L-Citrulin İçeren Besinler

L-Citrulin kan damarlarının genişlemesi için olumlu etkiye sahiptir. Sebebi ise L-arginin ve nitrik oksit dönüşüm metabolizmasına katılmasıdır. L-arginin nitrik oksit üretimi için kullanılır ve L-Sitrülin de L-Arginin üretmek için kullanılır. Bu nedenle dolaylı yoldan da olsa kan damarları üzerine olumlu etkisi bulunmaktadır.

L-sitrülin besinlerde genelde çok nadir olarak bulunur. Karpuz, L-sitrülini en fazla içeren ve konsantre şekilde bulunduran besindir. Karpuzun içerdiği L-Sitrülin, egzersiz sırasında kas oksijenlenmesini arttırabileceği ve dayanıklılık egzersizlerinde performansı iyileştirme potansiyeli yüksek bir besindir.

Kreatin İçeren Besinler

Kreatin; arginin, glisin ve metiyoninden 1-2 g/gün olacak şekilde vücudumuzda sentezlenir. Vücudumuzda bulunan kreatinin yaklaşık %90-95 kaslarda depo edilir ve yarısından çoğu fosfokreatin halindedir.

Fosfokreatin ise enerji metabolizmasında görev yapar. Birkaç saniyelik yüksek yoğunluklu (anaerobik) durumlarda yani patlama gücü gerektiği durumlarda ihtiyacı karşılamak için devreye giren bir enerji sistemidir.

Kreatinin kas kütlesini, kas gücünü ve egzersiz kapasitesini arttırmada etkili bir rol oynadığını yapılan araştırmalar gösteriyor. Bu nedenle kas kreatin depolarının doldurulması kişiye daha fazla enerji ve egzersiz kapasitesi kazandırıyor.

Vücut hacmine bağlı olarak kreatin depolarını korumak için günlük ortalama 1-3 g arası kreatin alımı yeterli olacaktır. Bu oranın yaklaşık olarak yarısı günlük beslenme ile vücuda alınmaktadır. Kreatin besinler arasında en çok et ve balık türlerinde bulunur. Yarım kilo çiğ sığır eti ya da somon balığı yaklaşık 1-2 g kreatin içerir.

Spor Yaparak Damarlar Büyür Mü?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi spor yapmak damarların büyümesinde rol oynar. Bu rolün ne kadar etkili olup olmayacağı yaptığınız antrenmanlara bağlıdır. Bu kriterleri unutmayarak spor yapmak bu kriterlerin etkisini arttırır. Örneğin derinin ince olması yani yağ oranının düşük olması tek başına bir etkendir fakat yeterli değildir.
Özetle damarlar, kalbi ana merkez alarak vücuttaki oksijen ve kan dolaşımını sağlayan bir sistemdir. Spor yapıldığı esnada kaslar çalışır ve şişer. Şişen kaslar ise damarları derinin yüzeyine doğru iter. Bu da damarların daha belirgin olmasına sebep olur. Spordan sonra kaslar spordaki formunu kaybederek geri çekilir ve damarlar eski haline geri alır. Vücuttaki düşük yağ oranı da damarların belirginleşmesine etkendir.

Kan Damarları Nasıl Genişler?

Kan damarları genişlemesi için yukarıda bahsettiğimiz kriterleri uygulamanız yeterli olacaktır. Bölgesel damarlar içinse veya vücut tipinize göre ise farklı antrenmanlar uygulayarak kan damarlarınızı genişlete bilirsiniz.
Bölgesel olarak antrenman yapmak vücut tipinize uygun görünümü kazanmanıza yardımcı olur. Çoğu sporcu yoğunluk olarak kol damarları ister ve ana odak noktası olarak o bölgeyi seçer. Fakat kimi sporcular ise vücuduna orantılı bir şekilde omuz damarları veya bacak damarları için büyüme ve genişleme ister.
Bu bölgelere özel yapacağınız antrenmanlar hali hazırda yaptığınız antrenmanı pek etkilemez. Spor yaptığınızda damarlar harici vücudun tüm kas gruplarını çalıştırmanız gerektiği için zaten bu bölgelerdeki damarları geliştiriyorsunuz.
Omuz, kol ve bacak damarları için bölgesel antrenman yapmak gerekse de beslenmenizde herhangi bir değişiklik olmaz. Beslenme bölgesel olarak değil vücudun tamamını kapsar. Bu duruma yağ oranı da dahildir.
Vücudun tamamını kapsayan bir antrenman ve beslenme ile istenilen görüntüye rahatlıkla ulaşılacaktır. Ancak antrenmanın ve beslenmenin hemen ardından bariz bir belirginlik beklemek pek mümkün değil. Bu sporunda kendisinde olduğu gibi belirli bir zaman ve süreç isteyen bir işlemdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu