Sporcularda Mineral Eksikliği

Sporcularda Mineral Eksikliği

Antremandan maksimum verim alamıyor ve antreman esnasında bazı aksaklıklar yaşıyorsanız, probleminizin çözümü bu yazıda olabilir ! Sağlıklı ve yeterli beslenen sporcularda mineral eksiklikleri ile pek karşılaşmasak da, sağlıksız beslenen Sporcularda Mineral Eksikliğinin spor performansı üzerindeki negatif etkilerini gözlemleyebiliyoruz.

Eğer;

  • Vücut gelişimin durduysa
  • Antreman esnasında ve sonrasında uzayan kas ve eklem ağrıları hissediyorsan
  • Çabuk yaralanıyor ve geç iyileşiyorsan
  • Antremanda nefes nefese kalıyor ve kalp ritminin bozulduğunu fark ediyorsan
  • Çok çabuk yoruluyorsan
  • Gözün kararıyor, başın dönüyorsa mineral eksikliklerinden şüphelenebilirsin.

Vücudunda “Demir” eksikliğin olabilir:
Vücuda oksijeni taşıyan bu mineral, en çok kırmızı ette, ıspanakta, mercimek, börülce, nohut, barbunya, yumurta ve kuşburnunda bulunuyor. Bu besinleri C vitamini içeren besinlerle birlikte tüketerek demirin emilimini arttırabilirsiniz. Çay, süt, yoğurt ve kefir ise demir emilimini azalttığı için bu besinlerle aynı anda tüketilmemeli. Özellikle kadın sporcular regl dönemlerinde demire daha çok gereksinim duyarlar ve bu süreçte beslenmelerindeki demir kaynaklarını mutlaka arttırmaları gerekir.

Magnezyum” eksikliğin olabilir:
Muz, kabak çekirdeği, ceviz, kaju, fındık, fıstık, badem, mercimek, nohut, fasulye, ıspanak, bamya, börülce, maden suyu ile gereksinimini karşılayabilir ve kas kramplarını azaltabilirsin.

Sodyum” eksikliğin olabilir:
Susuzluğa ve kas kramplarına sebep olan sodyum eksikliğini sofra tuzu ve peynir ile karşılayabilirsin.

Potasyum” eksikliğin olabilir:
Somon, kırmızı et, tavuk, brokoli, muz, kivi, süt ürünleri ve tam tahıllı besinler ile egzersiz esnasında enerjini daha iyi kullanabilirsin.

Kalsiyum” eksikliğin olabilir:
Süt, peynir, kefir, yoğurt iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Kemiklerin dayanaklılığını ve onarımını arttırır. Özellikle kadınlarda görülebilen kalsiyum eksikliği, antreman esnasındaki sakatlanmaları arttırıyor.

Çinko” eksikliğin olabilir:
Vücut gelişimin durduysa, kırmızı et, balıklar, karides, istiridye, karaciğer, ceviz, badem, yumurta, peynir, süt gibi çinko içeren besinleri tüketmelisin. Sık alkol tüketimi de çinko eksikliğine sebep olabilir.

Fosfor” eksikliğin olabilir:
Balık, deniz ürünleri, süt ve kuru yemişlerde fosfor bulunur ve antremanda artan enerji ihtiyacını karşılamanı sağlar.

Sevgilerim ile,
Dyt. Ecem Gözaydın

YAZI SAHİBİ; Diyetisyen Ecem GÖZAYDIN

İNSTAGRAM; dyt.ecemgozaydin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu