Koşu Bandı Zayıflama Programı

Koşu Bandı Zayıflama Programı

Her gün düzenli olarak bir saat yürüyen ortalama bir insanın vücudunda her açıdan olumlu gelişmeler gözlenir. Koşu yapmak solunumu hızlandırarak vücutta oksijen dolaşımını arttırır ve buna bağlı olarak kişinin solunum ve kalp rahatsızlıkları geçirme riskini büyük oranlarda engeller. Sağlıklı bir zihin ve düşünme yapısı sağlayarak stres ve depresyonu engeller. Her gün 1 saat düşük tempolu yürüyüş kas ağrısına sebep olmayacağından özellikle obezite vakalarında kilo kaybı için en çok tavsiye edilen egzersizdir. Düşük tempolu 1 saatlik yürüyüş ile ideal kilosunda ortalama bir insan 250 kalori yakabilir.

Koşu Bandı ile Zayıflamak Mümkün mü?

Özellikle obezite ile mücadele eden bireylerde; haftada 3 gün en az yarım saat olacak şekilde 11 km/h hızla koşmak rejimi yarı oranda hafifletecek bir egzersizdir. Koşu bantlarının bu konuda avantajı hızı ve eğimi ayarlayarak nabzı ölçebilmektir. Yani istediğiniz hızda eğim ayarlaması ile yokuş çıkabilir ya da inebilirsiniz. Gerekli ayarlamalar yapıldığında koşu bandında yaktığınız kalorileri bile dijital ekranda izleyebilirsiniz ki kilo vermenin bilinen en kolay yolu kalori saymaktır.

Koşu bandı ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düzenli bir program izlenmelidir. Bu egzersizler kilo vermenin yanı sıra bölgesel çalışmalar sayesinde incelerek güzel bir görünüme sahip olmayı da kolaylaştırır.

Koşu Bandı Antrenman Programı ( Orta Seviye );

Koşu Bandı Programı

Bir koşu bandı programı uygulamayı düşünüyorsanız tavsiye ettiğimiz şekilde bir program izleyebilirsiniz;

Düşük tempoda başlayın: Koşuya başlamadan önce düşük tempoda bir yürüyüş ısınma egzersizi sayılarak hem daha verimli bir koşu yapmanızı hem de kalori yakımına daha hızlı geçmenizi sağlar.

Kollarınızı çalıştırın: Düşük tempo koşunuz sırasında 1 kiloluk ağırlıklarla ve lastiklerle kollarınızı çalıştırarak üst vücudunuzu da çalıştırmış olursunuz, kol egzersizi daha hızlı koşmanıza da yardımcı olacaktır. Bu sayede koştuğunuz mesafe artar ve daha hızlı kalori yakmış olursunuz.

Eğimi ayarlayın: Koşu sırasında eğim çıkmak kalori yakımını hızlandırmanın en kolay yoludur. Tüm koşuyu eğimli düzlemde geçirmek ise kolay yorulmanızı sağlayacağından veriminizi azaltarak aktif geçireceğiniz süreyi de kısaltır. Her 5 dakikada 1 dakikalık eğimli koşu amaca ulaşmayı sağlar.

Hızınızı ayarlayın: Program boyunca aynı hızda koşmak maksimum verime ulaşmanızı engeller. Koşu sırasında yüksek tempoda eğimli koşudan sonra eğimi ve hızı azaltmak hem daha sağlıklı bir egzersiz geçirmenizi hem de koşu sırasında nefesinizi toparlamanızı sağlar bu sayede dinlenebileceğiniz birkaç dakikaya sahip olursunuz.

Adımları hızlandırın: Adım mesafesini arttırmanız daha yavaş bir koşu geçirerek daha fazla yorulmanıza sebep olur. Bu sebeple daha az kalori yakarak kilo hedefinize hedeflediğiniz zamanda ulaşamazsınız. Önemli olan adım sıklığıdır. Daha sık adım atarak daha fazla mesafe alır ve daha hızlı kalori yakarsınız.

Süreyi ayarlayın: Yoğun tempoda geçirdiğiniz günlerde daha az yoğun ve kısa bir program ayarlayıp kolay günlerinizde süreyi yaklaşık iki katına çıkardığınız yoğun bir program uygulayın. Önemli olan program boyunca sürenizi aktif şekilde kullanmaktır.

Isınma ve soğuma: Egzersiz sonrasında kas ağrısı ve kaybı yaşamamak için program öncesi ve sonrasında 5-10 dakikalık hafif ve orta tempolu yürüyüşlere ihtiyacınız olacaktır.

Koşu bandı programlarında diğer tüm egzersizlerde de olduğu gibi tutarlılık çok önemlidir. Düzenli şekilde program uygulandığında kısa bir sürede hedef kilonuza ulaştığınızı göreceksiniz. Yürüyüş programlarında yanlış ayakkabıların sebebiyet vereceği eklem zedelenmeleri düşünülerek iyi bir çift koşu ayakkabısı tercih edilmelidir.

Pek çok egzersiz programında da tavsiye edildiği gibi yaralanma durumlarını önlemek için esneme- germe hareketleri unutulmamalıdır.

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu