Antrenmanda Ağırlık Seçimi

Antrenmanda Ağırlık Seçimi

Antrenmanda Ağırlık Seçimi, antrenman programlarınızda yazan Set ve Tekrar sayıları Antrenmanda Çalışacağınız Ağırlığı ve antrenman hedefini, gelişiminin ne yönde olacağını belirlemektedir. Bu yüzden uyguladığınız antrenman programınız size ve hedefinize uygun olmalıdır ki istediğiniz sonucu alabilesiniz.

Antrenmanda ağırlık seçimi, Antrenman programlarının Set ve Tekrar sayılarını kafanıza göre değiştirmeniz yada Set ler arası ihtiyaçtan fazla dinlenmeniz 1 antrenman kayıbınız var demek olabilir hedefiniz doğrultusunda. Bu yüzden Antrenman programındaki hareketlerin açılarını, set ve tekrarın doğru yapılması, dinlenme sürelerinin set ve tekrar sayılarına göre seçilen ağırlıklar gelişiminiz için önemlidir. Programda yazan Set ve Tekrar lar sizin çalışacağınız ağırlığı belirler !

Antrenman demek kaslara hasar vermek demektir bununla birlikte Hipertrofi gerçekleşir. Kaslar antrenman esnasında antrenmanın şiddetine göre hasar alırlar ve DİNLENME + BESLENME esnasında da onarılarak eskiye oranla daha güçlü ve dayanıklı olurlar.

Antrenman Set ve Tekrarlarınız Güç, Dayanıklılık, Kuvvet gibi hedeflerinize göre değişir. Antrenman programında verilen hedef Set ve Tekrarlar aslında kullanacağın ağırlığı belirleyerek kaslara uygulayacağın stresi, hasarı belirler. Kas grupları çalıştıkça güç kuvvet ve dayanıklılık kazanacağı için çalışılan ağırlıklar doğru oranda artırılmalıdır.

ÖRNEĞİN; Barbell Curl 10 Tekrar ilk basladığında 5 kg ile yapıyordun ve bu ağırlık seni zorluyordu. Ama sen antrenman yaptıkça kas güç kazandığı icin artık 10 tekrarda seni zorlayan 5 kg zorlamamaya baslayıp, 13 15 tekrarı yapabilir hale geldiği zaman çalıştığın ağırlığı yükseltmen gerekiyor ki kas hasar alıp gelişmeye devam edebilsin.

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu