Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları

Hurmanın Faydaları, ramazan denince akla gelen ilklerden birisidir hurma. Öyle ki kendisi Kuranı Kerim’ e ve Hadisi Şeriflere de konu olmuş mucizevi bir besindir. Hurmanın önemini ve hurmanın faydalarını açıklayan Hadisi Şeriflerden birkaç örnek vereyim. Sonrasında da neden önemli olduğunu açıklamaya çalışayım. hurmanın faydaları.

Peygamber Efendimiz (sav) hurmanın doyuruculuğunu anlatmak için Hz. Aişe’ye “Ya Aişe evinde hurma olmayanlar açtırlar” (Müslim,et’ime 153; Darimi,et’ime 26)  buyurmuştur.

Efendimiz Aleyhissalâtu Vesselâm, hurma ile süte “atyabân” derdi yani “iki en güzel şey” demektir. (Hakim, el-Müstedrek 4/119)

Ayrıca Efendimiz (sav) orucumuzu hurma ile açmamızı da tavsiye etmiştir. Bunun birçok sebebi vardır. Gün boyu aç kalan ve kendisini dinlenmeye alan midemiz hurma ile devamında gelecek besinlerin sinyalini alır. Hurma lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Bu sayede midemizi sindirime hazırlamış oluruz. Yine lifli yapısı kan şekerimizin ani yükselmesini önler. Hurma ile başlanılan iftar sofraları daha az yemek yememizi sağlar. Tabi bu noktada bizim irademiz de çok önemlidir. Her şeyi hurmadan beklememek lazım.

İçerisindeki besin öğeleri sayesinde vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını karşılama gücüne sahiptir. İçerisinde protein, karbonhidrat, yağ, su, lif, vitaminler (A, B1, B2, B3, B6, B9-Folik Asit, Niasin, C, D, K) , mineraller (Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Selenyum, Fosfor, Sodyum, Kükürt, Demir, Klor, çinko, bakır, mangan, flor, iyot), oksitosin hormonu bulunur. Küçüklüğüne bakıp da aldanmayın tam bir enerji deposudur. Bu da porsiyon kontrolünü iyi yapmamızı gerektirir. Yaklaşık olarak 3 adet hurma 1 porsiyon meyve demektir. O yüzden hurma yerken hızınızı alamayıp fazla kaçırmayın benden söylemesi.

Hurmanın vücudumuza faydalarından da bahsetmeden geçemeyeceğim.

  • İçerisinde bulunan Magnezyum, Beta karoten vb. antioksidan maddeler nedeniyle kansere karşı koruyucu etki oluşturur.
  • Damar sertliğini iyi gelir. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı önleyici etkisi vardır.
  • Doğum öncesi doğumun kolay olması ve emziklilik döneminde süt miktarını arttırması açısından önemlidir.
  • Kemik erimesine karşı özellikle içerisinde bulunan kalsiyum sayesinde çok faydalıdır.
  • Demir içeriği sayesinde kansızlığın ilacıdır.
  • Lifli yapısı günlük lif ihtiyacımızı karşılamada yardımcıdır.
  • Tok tutucu özelliği sayesinde diyetlerde önerilen bir besindir.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir
  • A vitamini bulundurduğundan gece körlüğü ve diğer göz rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Stres ve yorgunluğu giderir. Sakinleştirici özelliği vardır.

Bütün bu bahsettiklerim den ötürü iftarda yemekten önce ve sahurda 2-3 adet hurma tüketmenizi tavsiye ederim. Tabi ki sadece ramazanda değil normal yaşantımızda da hurmayı soframızdan eksik etmeyelim.

YAZI SAHİBİ; Diyetisyen Esra Nur ÖNER

İNSTAGRAM; dyt.esranur

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu