Renklerin İştaha Etkisi

Renklerin İştaha Etkisi

Renklerin iştaha etkisi, duygu durumumuzu, psikolojimizi, davranışlarımızı, düşüncelerimizi ve şüphesiz en çok da beslenmemizi yakından etkileyen renkler… Hiç düşündünüz mü neden birçok meyve-sebze kırmızı ve yeşil tonlarında iken mavi rengi aralarında göremeyiz? Peki cafe ve restoranlarda en çok kırmızı tonlarının kullanılması sizce bir tesadüf mü? İşte bugün üzerinde duracağımız konu bu; Renkler iştahımızı nasıl etkiliyor? Renklerin iştaha etkisi nasıl ?

KIRMIZI

Heyecan, tutku, aşk ve gücü sembolize eder. En dikkat çekici ve etkisi en fazla olan renktir. Bu yüzden iştahımızı da en çok etkileyen renktir diyebiliriz. Kırmızı en kuvvetli iştah açıcı ve muhabbet arttırıcı renktir. E tabi ki muhabbet ederken ne yediğimizin, ne kadar yediğimizin farkında olmayız. Kırmızı kişiyi heyecanlandırır ve düşünmeden hareket etme gibi özellikleri arttırır. Sizin düşünmeden daha çok besin tüketmenize neden olur. Bu nedenle fast food restoranlarının sıklıkla tercih ettiği bir renktir. Renklerin iştaha etkisini burada da görebiliyoruz.

TURUNCU

Enerji ve heyecanın rengi olan turuncu aynı zamanda sizi rahatlatır. Kırmızıya olan benzerliği iştah üzerinde de aynıdır. Restoranlarda sıklıkla tercih edilir. Amaç sizin daha rahat hissedeceğiniz bir ortamda yemek yiyerek daha çok besin tüketmenize neden olmaktır.

SARI

İletişim ve sosyalliğin rengi. Yediklerinizden çok konuştuklarınıza odaklanmanızı sağlar. Böylece ne kadar yediğinizi fark edemezsiniz. Ayrıca mutluluk hormonu salgılamanıza neden olur. Daha mutlu olduğunuzda ise daha çok tüketme eğiliminde bulunursunuz.

YEŞİL

Yatıştırıcı bir renktir. Doğadaki besinlerde bol bol karşımıza çıkması sebebiyle yeşil renkli besinlerin daha sağlıklı olduğu kanısına varırız. İştahı azaltıcı bir etkisi olmasına karşın sağlığı ve güveni temsil etmesi ile bazı restoranlar tarafından tercih edilir.

BEYAZ

Saflığın ve ferahlığın sembolü olan beyaz iştahınızı dengelemek için bire bir. Porsiyon kontrolü için tabağınızın beyaz renkte olması ya da çevrenizde beyaz rengin ağırlıklı olmasına dikkat edin.

MOR

Lüks ve asaletin sembolü. Pancar, patlıcan gibi pek sevilen besinlerde bulunmaması nedeni ile iştahı büyük ölçüde baskıladığını söyleyebiliriz. Diyetinize yardımcı olabilecek bir renk gibi görünüyor.

MAVİ

Huzur ve sakinliğin rengi olan mavi pek çoğumuzun favori rengidir genelde. Doğal olarak neredeyse hiçbir besinde bulunmaması sebebi ile mavi rengi görünce gıda alımını azaltmaya yönelik davranışlar sergileriz. İştah baskılama da bir numara olan mavi rengi tabaklarınız dan ve mutfağınızdan asla eksik etmemenizi tavsiye ederim.

YAZAR: Diyetisyen Melike YARDIMCI

İNSTAGRAM: dytmelikeyardimci

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu