Arjinin Nedir Faydaları Ve Zararları Nelerdir

L-Arginine Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Arginine Fiyatları

Arjinin Nedir?

Arjinin (L-Arginine), yarı esansiyel olan bir amino asittir. L-arginine olarak da anılan bu amino asit, sayısı oldukça fazla olan fizyolojik işlevi gerçekleştirmede etkili olan bir yapı bloğudur ve nitrik asitlerin öncüsüdür.

Arjinin, vücutta doğal olarak bulunmayan, vücut tarafından kendiliğinden üretilmeyen bir amino asitir. Bu sebeple, içeriğinde arginine bulunan besinleri tüketmek önem taşımaktadır. Badem, fıstık ve benzeri gibi kabuklu kuruyemişlerde, çikolata ve üzüm gibi gıdalarda l-arginine, vücut için gerekli miktarda bulunmaktadır. Fakat günümüzde, gıda ürünlerinin yani yiyeceklerin kalitesizleşmesi ve doğal olarak kalmayıp ilaçlanması nedeni ile arginine seviyesinde düşüklük yaşanabilmektedir. Bu sebeple, çoğu kişilerce bu madde, gıda takviyesi olarak alınmaktadır.

L-Arginine’nin Faydaları

L-arginine, insan vücudu ve insan fizyolojsi için gerekli olan, pek çok işlevin yerine getirilmesinde ekili olan bir amino asittir. Bahsi edilen bu fizyolojik işlevler arasında; hormonların salgılanması, büyüme hormonunun artışı, toksit maddelerin vücuttan atılması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi yer almaktadır. Dolayısı ile sağlıklı bir yaşam için L-arginine amino asidinin vücutta yeteri kadar bulunması gerekmektedir.

L-arginine bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmakta olan bir amino asittir. Kısacası, bu amino asidin faydaları kısaca şunlardır:

  • Kadın ve erkelerin kısırlık tedavisinde kullanılır.
  • Cinsel problemlerin tedavisinde kullanılır.
  • Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı gibi durumlarda kullanılır.
  • Vücuttaki tuz seviyesini düzenler.
  • Kötü kolesterolü ortadan kaldırır.
  • Kas hücrelerini sinyaller.
  • Nitrik oksit üretimini artırır.
  • Serbest radikallere karşı hücreyi koruma da yardımcı olur.
  • Kemik yaralanması ve doku hasarının giderilmesinde etkilidir.

Görüldüğü gibi L-arginine pek çok konuda insan vücudu için yarar sağlamaktadır. Bu nedenlerden ötürü son yıllarda, bu amino asidin kullanımında artış görülmüştür.

L-Arginine’nin Sporcuya Faydaları

L-arginine, herkese yarar sağladığı gibi sporculara da artı olarak yarar sağlamaktadır. Argininenin vücuttaki tuz oranını düzenlemesinden dolayı deri altındaki su tutulumu gerçekleşmektedir. Bu sayede de kasların daha pürüzsüz ve daha dolgun gözükmesi gerçekleşir. Özellikle, bu etkisinden dolayı L-arginine vücut geliştirme sporu ile ilgilenen sporcular tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

L-arginine, damar genişletme özelliğinden ve protein sentezine olan katkısından dolayı kas büyümesinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu nedenler, sporcular için bu amino asidi faydalı kılmaktadır.

Arjinin Nasıl Kullanılır

L-Arginine Fiyatları: Marka ve hedefinize göre değişen içerik ile 70TL ile 200TL arasında değişmektedir.

L-Arginine’nin Kas Gelişimine, Performansa Ve Cinselliğe Etkisi

L-arginine, kas gelişiminden performansa, performanstan cinselliğe kadar pek çok alanda kullanıcılarına yarar sağlamaktadır. Kimi zaman, çeşitli rahatsızlık ve şikayetlerden dolayı L-arginine kişilere, doktorlar tarafından tavsiye edilirken kimi zaman da sporcular tarafından takviye olarak kullanılmaktadır.

Cinsel işlev bozukluklarından dolayı da kullanılan L-arginine, özellikle erektil fonksiyon bozukluğu olan kişiler tarafından doktor tavsiyesi üzerine kullanılmaktadır. Bu amaçla olan kullanımda, bu amino asidin vazodilasyon özelliğinden yararlanılır. Çünkü L-arginine kullanımı ile birlikte kan damarları genişlemekte ve daralmış alanlara kan akışı sağlanmaktadır. Aynı zamanda, bu amino asit sperm hareketliliğini ve miktarını arttırdığından dolayı da tüketilmektedir.

L-arginine, spor yapan kişilerin ve profesyonel sporcuların kas gelişimine ve performansına da pozitif olarak etki etmektedir. Katkı sağladığı protein sentezinden ve vücuttaki tuz oranı düzenlemesinden dolayı sporcuların kas gelişimleri sağlanmaktadır. Aynı zamanda, yoğun ve sıkı antrenmanlar sonrası meydana gelen doku hasarlarının da çabuk iyileşmesine etki ettiği için sporcular tarafından tercih edilmektedir.

L-Arginine Kullanımı

L-arginine kullanımına başlamadan önce psiyatrik rahatsızlıkları ve kalp damar hastalıkları bulunan kişilerin öncelikle doktora danışmanı gerekmektedir. Bu durumlar dışında L-arginine kullanmak risksiz, güvenli ve sağlıklıdır.

L-arginine takviyesine ilk defa başlayacak olan kişilere öncelikle az doz ile başlaması ve bir hafta boyunca az doz alımını sürdürmesi tavsiye edilmektedir. İlk haftanın ardından eğer herhangi bir yan etki görülmüyor ise doz arttırımı gerçekleştirilebilir. Genel olarak antrenmandan öncesi 5 – 10gr kadar, gece yatarken 2 – 3gr kadar kullanım yapılmaktadır.

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu