Cla Zayıflamaya Etkisi

Cla Zayıflamaya Etkisi

Cla nın zayıflamaya etkisi, üst düzey antrenman  yapanlar sporcuların çoğu gıda takviyesi olarak CLA yı bilir ve kullanır. Öncelikle CLA nedir nasıl kullanılır ve egzersizde ne kadar etkilidir ya da etkili değildir, antrenör ve kondisyoner olarak , antrenman bakış açısından anlatmak istiyorum .

CLA nın açılımı ‘’conjugated linoleic acid‘’ olarak geçmektedir. Gıda takviyesi satan bazı internet sitelerinde diyette doymuş yağ asitlerinin doymamış yağ asitleriyle yer değiştirmesi olarak ve kan kolesterol  düzeyinin korunması olarak tanımı yapılmaktadır. (Aspir Çiçeğinden elde edilen Tonalin CLA’ nın bölgesel ve genel zayıflamadaki etkisini bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.)

Genellikle CLA,  insanların kilo vermelerine yardımcı olma ününe sahiptir. Ancak, birçok takviyede olduğu gibi, CLA’nın gerçek etkinliği biraz gizemlidir. CLA almak kilo vermenize yardımcı olsa bile, CLA almayı rahat hissetmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken başka faktörler vardır.

CLA, et ve süt ürünlerinde bulunan doğal olarak oluşan bir yağ asididir. Ayrıca, insanların obezite ile ilişkili olan diyabet tipi olan yağ kaybetmelerine, kilo vermelerine, yağsız kas kütlelerini korumalarına ve tip 2 diyabetin kontrolüne yardımcı olma iddiasıyla satılan popüler bir besin takviyesidir. Araştırma, CLA’nın yağ parçalanmasında rol alan spesifik enzim ve protein miktarlarını artırarak hayvanlarda vücut yağını azalttığını göstermiştir. Fakat insanlarda yapılan araştırmalarda  insanlarda kilo kaybı üzerindeki etkisinin az ve kayda değer  yararı olmadığı görülmüştür.

Gaullier, hayvanlar üzerinde yaptığı çalışmalarda, CLA’nın kalp hastalığını ve çeşitli kanser türlerini önlediği gösterilmiştir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmektedir.

CLA’nın kilo verme konusundaki etkinliğinin daha küçük çalışmaları bazı çelişkili sonuçlar vermiştir – muhtemelen iyileştirmeleri ölçmek için vücut yağ ölçeklerini kullandıkları ve bu ölçeklerin çok doğru olmadığı söyledi.  Gaullier, çalışmasında DEXA (çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisi) adı verilen bir vücut tarama teknolojisi kullanıldı ve  webmd ye , “Vücut yağının ölçülmesinde çok doğru” dedi.

Konjuge linoleik asit (CLA), kilo kaybı için kullanılan başka bir araştırmada ise bir  grup fazla kilolu kadın, yaşam tarzlarını veya yeme alışkanlıklarını değiştirmeden  bir yılda % 9 vücut yağını kaybetti.

CLA farklı sunumlarda olabilir (şurup yada kapsül ) Kilo vermeden maksimum sonuç almak için % 80 CLA içeren bir ürün aldığınızdan emin olmanızda fayda olduğunu söylüyor Gaullier.

Gaullier’ın başka bir  çalışmasında ise ; Her biri 25 ila 30 BMI (vücut kitle indeksi) arasında olan 180 fazla kilolu kadın ve erkeği içermekteydi. Bir BMI – vücut yağının bir göstergesi – 25 yaşın üzerinde bir artmış kalp hastalığı riski ve diyabet gibi diğer tıbbi problemlerle ilişkilendirilmiştir. Gönüllüler çoğunlukla kadındı – 149 kadın ve 31 erkek. Rastgele üç gruba atandılar. CLA alan iki grup günlük normal hazır haplara (4.5 gram% 80 CLA) veya günlük olarak şurup formülasyonuna (bir kapsül içinde gizlenmiş 3.6 gram% 76 CLA) sahipti. Üçüncü grup, günlük zeytinyağı ile doldurulmuş bir plasebo kapsül aldı.

Gönüllülere  diyet veya egzersiz alışkanlıklarını değiştirmeleri istenmedi. Bununla birlikte, bir hemşire istek üzerine diyet ve egzersiz önerileri vermiştir. Günlük kalori alımı üç grup arasında benzerdi; Çalışmada, tüm gönüllüler kalori alımlarını bir miktar azalttığını belirtti. Hepsi aynı miktarda egzersiz yaptı.

“Bu, CLA’nın vücut kompozisyonu üzerindeki gözlenen etkilerinin diyetten bağımsız olduğunu gösteriyor” diye yazıyor. Azalmış kalori alımı kısmen takviyelerden ve / veya iştahsızlığınızdan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca, çalışmaya gönüllü olarak katılanlar , yiyecek günlüğü tuttukları için yiyecek alımını kesmeyi “öğrendiler.  12 aylık çalışma döneminde birkaç kez, gönüllüler kilolarını, BMI ve kanlarını kontrol ettirmek için kliğe gittiler . Son iki hafta içinde diyetleri ve egzersizleriyle ilgili anketleri doldurdular. Bir yılın sonunda:

Her iki CLA grubu da kilo verdi – yaklaşık 4 kilo; plasebo grubu aynı kaldı .CLA şurubu grubunda% 9 vücut yağ kaybı vardı; CLA hap grubunun% 7 oranında kaybı vardı; plasebo grubunda vücutta yağ kaybı yoktu. Her iki CLA grubu da kas kütlesinde benzer iyileşmeler gösterdi. Vücut kitle indeksleri aynı kaldı.

Yapılan araştırmada  CLA’nın vücut yağ kütlesini azalttığı ve yağsız kas kütlesini artırdığı mekanizmaların tamamen anlaşılmadığını söylemektedir. “CLA’nın kolayca ,hayvan ve insan dokularında metabolize edildiği bilinmektedir.” CLA, yağ hücresi ölümünü tetikleyebilir, yağ hücrelerini küçültebilir veya kilo kaybını teşvik etmek için metabolizmayı hızlandırabilirdiği bilim adamı galluier tarafından söyleniyor.

Çalışmalar, CLA takviyelerinin obez olan insanlara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, bir kişinin kilosunu veya vücut kitle indeksi BMI’sini çok fazla düşürmemektedir. Kilo vermek istiyorsanız CLA almanın size yardımcı olacağını gösteren yeterli kanıt yoktur.  Zaten, et ve et ürünlerinde CLA  ve  kilo kaybına etkisi anlamlı düzeyde bile değilse neden gıda takviyesi olarak  alalım. Aspir Çiçeğinden elde edilen Tonalin CLA’ nın bölgesel ve genel zayıflamadaki etkisini bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz.

Arastırmalarda egzersizle beraber CLA alımı olsa bile yağ yüzdesi  kaybının çok farklı olmadığı ortaya çıkmıştır.

KAYNAKLAR;

  1. https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/conjugated-linoleic-acid-cla
  2. https://www.webmd.com/diet/news/20040520/cla-weight-loss#1
  3. https://www.livestrong.com/article/492854-can-you-lose-weight-taking-cla-supplements/

The efficacy of long-term conjugated linoleic acid (CLA) supplementation on body composition in overweight and obese individuals: A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. March 2012European Journal of Nutrition 51(2):127-34.SourcePubMed.

YAZAR: Fatma AKKURT

Phycial Education Teacher and Athletic Trainer – PhD* Student

İNSTAGRAM SAYFASI: trackcoach4792

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu