Mass Gainer Nedir (Kilo Aldırıcı) Faydaları, Zararları Neler

Gainer Nasıl Kullanılır, Kilo Aldırır Mı?

Mass Gainer Nedir (Kilo Aldırıcı)

Mass gainer, günlük kalori miktarını arttırmaya yardımcı olan ve kilo kazanımı amacı ile kullanılan yüksek kalorili bir protein tozudur. Halk arasında protein tozu çeşitlerinden biri olarak sayılmaktadır. Kilo aldırıcı ya da karbonhidrat tozu da denmektedir. Çünkü bu gıda takviyesinin içerisinde, kas oluşmasına etki eden karbonhidrat, yağ ve protein bulunmaktadır.

Mass gainer içeriğinde az da olsa yağ da bulunmaktadır. Bunun nedeni; kilo alımının da sağlanmasıdır. Bu gıda takviyesi genellikle kısa süre içerisinde kas kütlesini arttırmak isteyen, herhangi bir yağlanma problemi olmayan ve hatta kilo almak isteyen zayıf sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Mass gainer, düzenli olarak yapılan spor ile birlikte düzenli olarak kullanıldığı zaman etkisini kısa süre içerisinde göstermektedir. Aynı zamanda, düzenli kullanıma kas kütlesinin güçlenmesi de kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Mass Gainerin Faydaları

Doğal şekilde kilo almakta ve kas gelişiminde problem yaşayan kişilerde sağlıklı kilo artışı ve kas gelişimini desteklemek için kullanılan Takviye Besinlerden dir. Metabolizma hızının yüksek olmasından kaynaklı yada dengesiz, yetersiz beslenme sonucu kilo alma da ve kas gelişiminde zorluk yaşayan kişilerde %100 Karbonhidrat,  %30 Protein %70 Karbonhidrat yada %50 Protein %50 Karbonhidrat gibi oranlardaki içeriğine sahip bu takviyeler günlük Protein ve Kalori ihtiyacını karşılamakta yardımcı olur.

Mass gainer, genel olarak kilo alımını arttırması ve günlük olarak gerekli enerjiyi sağlaması açısından oldukça faydalıdır. Bu gıda takviyesinin diğer faydaları ise şunlardır:

  • Karbonhidrat açısından oldukça zengindir.
  • İçeriğinde yüksek kalitede whey proteini bulunmaktadır.
  • Kasların toparlanmasına ve gelişmesine yardımcı olmaktadır.
  • İçeriğinde vitamin ve mineral karışımı olduğu için faydalıdır.
  • İçeriğinde yüksek oranda lif bulunmaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, mass gainer kullanmak sağlık açısından faydalıdır.

Mass Gainerin Sporcuya Faydaları

Mass gainer, sıradan insanlar tarafından gıda takviyesi amacı ile kullanılabildiği gibi sporcular tarafından da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Mass gainerin sporcuya olan faydaları şunlardır:

  • İçeriğindeki karbonhidratlar sayesinde yoğun egzersizler için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. Bu durumda sporcular, daha etkin ve ve daha yoğun antrenmanlar yapabilmektedir.
  • İçeriğindeki amino asitler nedeni ile yüksek miktarda ve kaliteli whey proteini sayesinde yağsız bir vücut elde edebilmek mümkündür. Bu bakımdan, vücut geliştirme sporu yapan kişiler tarafından tüketilmektedir.
  • Düzenli olarak vücut geliştirme antrenmanları yapan kişiler kullandığında, uzun vadede kasların toparlanmasına ve gelişmesine etki etmektedir.
  • Sporcuların sağlıklı ve formda olmasını sağlar.
  • İçeriğinde bulunan yüksek lif sayesinde sindirimi geliştirir ve şişkinlik şikayetlerini azaltır.

Mass gainerın doğru ölçülerde ve doğru zamanlarda kullanılması sporculara da yarar sağlamaktadır.

Gainer Nasıl Kullanılır

Mass Gainer Fiyatları: Marka ve hedefinize göre değişen içerik ile 150TL ile 350TL arasında değişmektedir.

Mass Gainerin Kilo Almaya Etkisi

Mass gainer kilo alınması amacı ile de kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan karbonhidratlar kilo alımını sağlamakta ve vücudun hacim kazanmasına etki etmektedir. Ayrıca mass gainerin içinde amino asit de bulunmaktadır. Bu amino asitler, yüksek kalitede olan whey proteinleridir. Whey proteinleri, yağlanmadan kilo alımını sağlayan proteinler arasındadır. Dolayısı ile mass gainer, sağlıklı bir şekilde kilo alımını da sağlamaktadır.

Mass gainerin içinde vitaminler ve mineraller bulunduğu için kilo alırken de vücudun formda olmasını sağlar. Aynı zamanda yüksek oranda bulunan lif sayesinde sindirim kolaylaşmakta ve şişkinliklerin önüne geçilmektedir. Süt ve süt ürünlerine hassasiyeti olan kişilerde şişkinlik, hazımsızlık görülebilir.

Mass Gainer Kullanımı

Mass gainer’ın kullanılma amacı kişiden kişiye değişmektedir ve ürünün kullanımı size uygun şekilde planlanmalıdır. Genel kullanım hakkında bilgi vermek gerekir ise; alınacak kalori miktarını arttırmak, büyümeyi arttırmaktır. Bu amaçlar ile mass gainerin tavsiye edilen kullanımı; sabah saatleridir. Sabahları bir ölçü mass gainer alınması, bir gün içinde gerekli olan kalorinin alınmasını sağlamaktadır.

Mass gainer, yorucu ve ağır antrenmanların sonrasında da kullanılmaktadır. Tavsiye edilen kullanım; antrenman sonrası 1 ölçüdür. Antrenman sonrasında tüketilen bu gıda takviyesi, kasların onarımını arttırmakta ve büyümeye katkı sağlamaktadır. Ayrıca, ağır bir spor aktivitesi sonrasında mass gainer tüketmek, yüksek protein içeriği ile vücudum ana enerji kaynağı olan karbonhidratı geri kazandırmaktadır.

Sonuç olarak; mass gainer gıda takviyesinin önerilen tüketimi, sabahları ve ağır antrenman sonraları 1 ölçüdür. Bununla birlikte; mass gainerin üzerindeki kullanma talimatına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Spor yapan ve yapmayan kişilerde kullanımları farklılık göstermek ile birlikte. Doğru ve hedefe uygun ürünü tercih etmek gelişimi etkiler. Kişiden kişiye değişmekle birlikte aylık ortalama 2 – 10 kg ağırlık ve hacim kazandırabilir. Bu Besin Takviyeleri Bakanlık tarafından onaylı Hayvansal ve Bitkisel içeriklerden oluşmaktadır. Kimyasal ürün bulunmamaktadır. İthal ve Yerli üretimleri mevcuttur.

Gainer ürünlerinde Marka çeşitliliği ile birlikte Toz formda piyasada bulunmaktadır. Doğru Ürün ve Marka tercihi çok önemlidir. Fiyatına, Reklamına ve Başkalarının Tavsiyelerine göre ürün seçmek doğru olmayacaktır. Ürün tercihi yaparken Suplementasyon Eğitimi olan kişilerden bilgi almak da fayda vardır.

Size Uygun Ürünleri Öğrenmek İçin Bizimle İLETİŞİM‘ e Geçebilirsiniz…

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu