Glutensiz Beslenmek Kilo Verdirir Mi ?

Glutensiz Beslenmek Kilo Verdirir Mi ?

Glutensiz Beslenmek Kilo Verdirir Mi, Glutensiz Beslenme son dönemlerde oldukça popüler. Özellikle kilo verme programlarında glutensiz beslenmek tercih edilir hale geldi. Aslında kimler için uygun ? Gerçekten kilo vermeye etkisi var mı ? Glutensiz beslenmek kilo verdirir mi ?

Gluten; Aslında kökenini İngilizce’den alan ve tutkal anlamına gelen, tahıllarda bulunan bir protein grubu. Bu protein grubunda iki önemli etken madde var Gliadin ve Glutein. Bu proteinler su ile karşılaştığında yapışkan, tutkal gibi bir madde haline geliyor. Bu da sindirimi güçleştiren bir bileşen oluşturuyor. Bazen genetik bazen ise çevresel faktörler nedeniyle duyarlılık gelişebiliyor. İki tip formu var. Biri Gluten İntoleransı diğeri Gluten Enteropatisi yani Çölyak Hastalığı.
Çölyak bir Otoimmün Hastalık; Gluten alındığında bağırsak reaksiyon veriyor. Emilimin yapıldığı villusların yapısı değişiyor sonuçta ise sindirim sistemi bozuluyor.

Bu hastalarda sürekli ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, gaz gibi şikâyetler oluyor. Hastalık ilerledikçe emilim iyice bozuluyor ve yetersiz beslenme ortaya çıkıyor. Bu yüzden Çölyak Hatalarında özel bir diyet olan Glutensiz Beslenme uygun görülüyor. Glutensiz beslenme özel bir hastalığın diyetidir.

Kilo verme ile bağlantısına gelirsek.
Aşağıdaki besin grupları Gluten içerenler;
Buğday, arpa, yulaf, çavdar ve bunlardan yapılan ekmek ve yiyecekler.
Makarna, bulgur, irmik, şehriye.
Bisküvi, pizza, pasta, kraker.
Unlanmış besinler.
Müsli, cips, mısır gevreği, yulaf ezmesi.
Bazı baharat karışımları, salata sosları,
soya sosu, hazır çorbalar.
Bazı aromalı kahveler.
Biralar, arpa ve malt içeren içecekler.

Yapılan bir çok araştırmada anlamlı bir fark bulunmadı, yani ‘’ Glutensiz beslenme ile kilo kaybedin ! ‘’ diye bir sonuca varılmadı.Ancak dikkat edersiniz ki Gluten içeren besinlerin bir çoğu sağlıklı beslenme listelerine uyum sağlamıyor. Aslında sağlıklı beslenme esaslarında yukarıdaki bir çok madde yok bazılarında ise porsiyon kontrolü var. Zaten siz paketlenmiş ürünleri, hazır sosları yada porsiyon kontrolü yapmadan tükettiğiniz yukarıdaki besinleri hayatınızdan çıkarttığınızda zaten doğal olarak kilo verirsiniz. Sindirim sisteminden şikâyeti olan, gazı, şişkinliği, hazımsızlığı olan herkes bende Gluten İntoleransı var diyor ve maalesef Glutensiz Beslenme programına geçiyor. Asıl önemli nokta glisemik indeksi yüksek, hızlı emilen karbonhidratlardan oluşan gıdaları ve içeriğinde katkı maddeleri, sos, işlenmiş gıdalar olan sağlıklı beslenmeye uygun olmayan gıdaları hayatınızdan uzak tutmak. Suçu Glutene Atmayın, bağırsaklarınızın doğal ortamıyla oynamayın.

Herkese Sevgiler…

YAZI SAHİBİ; Diyetisyen Kadriye ADIKUTLU

İNSTAGRAM; fit.diyetisyenn

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu