BeslenmeBeslenme / Diyet

Zayıflatan Yiyecekler

Zayıflamatan Yiyecekler Nelerdir ?

Zayıflatan Yiyecekler

Her gün tükettiğimiz gıda ürünlerinin içerisinde bulunan kaloriler aynı değildir. Kimi gıda ürünleri oldukça yüksek kaloriye sahipken, kimi gıda ürünleri de oldukça düşük kaloriye sahiptir. Kilo vermek isteyen kişilerin de, besinlerin kalorilerine göre bir beslenme rutini oluşturması şarttır. Ama zayıflatan bir yiyecek, besin maalesef yoktur. Bu nedenle düşük kalorili yiyecekler, zayıflatan yiyecekler diye tanımlanan tamamı düşük kalorili besinlerden oluşmaktadır. Fakat, sadece düşük kalorili yiyeceklerin tüketilmesi her zaman kilo verilmesini sağlamaz. Çünkü her besin, vücudun farklı metabolik yollarından geçer ve besinler yakılan kalori miktarına direkt olarak etki eder.

Dolayısı ile kimi yiyecekler oldukça hızlı bir şekilde sindirilip yakılmakta ve kısa süre içerisinde tekrar acıkmaya neden olabilmektedir. Kimi besinler de hem düşük kalorili olup hem de kişileri uzun saatler boyunca tok tutabilmektedir. İşte bu yiyeceklere yani hem düşük kalorili olup hem de uzun süre boyunca tokluk hissi veren yiyeceklere zayıflatan yiyecekler denmektedir. Bazı yiyecekler her ne kadar kilo verdirme özelliğine sahip olsa ve uzun süre tokluk hissi verse de aşırı tüketilmemelidir. Çünkü bu gıda ürünleri aşırı tüketildiğinde kilo alınmasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı Düşük Kalorili Besinler
Sağlıklı, oldukça düşük kalorili olan ve kilo verilmesine yardımcı olan besin maddeleri şunlardır:
● Yumurta
● Sebze
● Balık
● Yağsız kırmızı et
● Yağsız tavuk
Kepekli tahıllar
● Baklagiller
Meyve

Zayıflatan Yiyecekler
Zayıflatan Yiyecekler

Yumurta, az kaloriye sahip ve protein deposu olan bir besindir. Yumurta, özellikle sabah kahvaltılarında tüketildiğinde uzun saatler boyunca tokluk hissine neden olmaktadır. Böylelikle, her gün sabah kahvaltısında yumurta tüketen kişilerin diğer öğün saatine kadar tok kalması söz konusudur. Bu durumda yumurtanın kilo vermeye büyük etkisi bulunmaktadır. Sebzeler de kilo verilmesine yardımcı olan besinler arasında yer almaktadır. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin kilo verilmesine büyük katkısı bulunmaktadır. Marul, maydonoz, dereotu, ıspanak ve roka gibi yeşil yapraklı olan sebzeler bol lifli ve düşük kalorili olduğu için düzenli olarak tüketildiğinde uzun süre tokluk hissi sağlamakta ve kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.
Diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan besinleri arasında yeşil yapraklı sebzelerden sonra balık gelmektedir. Özellikle somon gibi yağlı olan fakat düşük kalorili olup uzun süre tokluk hissi veren balıklar, sağlıklıdır ve kilo verilmesinde etkilidir. Balıkların içerisindeki kaliteli proteinlerin ve yararlı yağların yanı sıra iyot da bulunmaktadır. İyot, metabolizmanın düzgün çalışması açısından oldukça önemlidir. Kırmızı et genel olarak kilo aldırıcı olarak bilinmektedir. Fakat belirli porsiyonlarda, işlenmemiş kırmızı et tüketmek hem vücudun protein alması açısından yararlıdır hem de uzun süre tokluk için gereklidir. Dolayısı ile sağlıklı bir diyette kırmızı et tüketimi tavsiye edilmektedir.

Baklagiller içeriğindeki lif dolayısı ile oldukça sağlıklı besinlerdir. Bu sebeple diyetlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Çünkü lif içerikli besinlerin uzun süre tok tutma özelliği bulunmaktadır. Mercimek, siyah fasulye ve benzeri gibi baklagiller diyet listelerinde sıklıkla yer almaktadır. Kilo verilmesine yardımcı olan sağlıklı besin maddelerinden bir tanesi de meyvelerdir. Meyveler, diyetlerin tamamlayıcı bir parçasıdır. Ve bu nedenle profesyonel diyetisyenlerin diyet listelerinde meyve sıklıkla yer almaktadır.

Meyvelerin içerisinde doğal bir şeker bulunmaktadır ve bununla birlikte yüksek olmayan kalorileri ve lifli yapıları kilo verilmesine etki etmektedir. Öğünler arasında meyve tüketilmesi hem kişilerin açlıklarını bastırmakta hem de bir takım vitaminlerin vücuda alınmasını sağlamaktadır. Sağlıklı düşük kalorili besinler oldukça fazladır. Fakat bu besinlerin kararında tüketilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, bu besinler her ne kadar düşük kalorili olsa da fazla tüketildiğinde kilo verilmesine etki etmeyecek, kilo alınmasına neden olacaktır.

YAZAR: FİT Danışman

FİT OL! ‘mak İçin Tıklayın !Zayıflatan Yiyecekler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı