Zayıflarken Dikkat

Zayıflarken Dikkat

Zayıflarken dikkat edilmesi gerekenler, zayıflarken dikkat, zayıflamak denildiğinde hemen aklınıza haliyle tartıda gördüğünüz rakamların değişmesi geliyordur. Ama bu yanlış ve tehlikeli bir durum olabilir sizin için. Çünkü kilo vermek bir çok faktöre göre değişiklik gösterir, her şeyden önce sağlığınız en önemli durum olmalı. Zayıflarken dikkat, peki ya ağırlığınıza hani kütlenize odaklanmak yerine Neye odaklanacaksınız ? Neye dikkat edeceksiniz ? İzleyeceğiniz yolu neye göre belirleyeceksiniz ?

Zayıflamak demek vücut ağırlığını düşürmek yani tek başına kilo vermek demek olamaz. Sağlıklı ve kalıcı zayıflama sağlarken verdiğiniz kiloların nereden, neyden gittiği çok daha önemli. Vücut ağırlığınız sadece yağ hücrelerinizden ibaret değil. Sizin kilonuzu olusturan Kemik, Kas, Su gibi unsurları unutmamalısın.

Sadece kilo kaybetmeye odaklanmak size geçici kilo kayıbı ve sağlıksız bir zayıflık sağlayabilir. Kilo vermek için bilinçsiz yapılan diyetler, detoxlar, yetersiz beslenmeden dolayı size su ve kas kütleside kaybettirdiği için Bazal metabolizmanız, Yani siz oturmuş TV izliyor haldeyken ( Hareketsiz, dinlenik haldeyken ) vücudunuzun ürettiği enerji miktarını belirler. Üretilen ve gerek duyulan enerji kas oranınıza göre değişir. Ne kadar yüksek kas oranınız varsa o kadar hızlı bazal metabolizmaya sahipsiniz diyebiliriz. Bu da kalori harcamak yağ yakmak zayıflamak demektir.

Kas kilosu kaybetmek demek Bazal Metabolizmayı yavaslatarak size daha düşük bir metabolizma hızı sağlayacağı için kilo kontrolünüz fazla zor olabilir. Ve yetersiz su tüketimi sağlığınız açısından bir çok soruna yol aça bileceği gibi, kas oranınızda kayıplara ve vücudunuzun hücre dışında su tutmasına, ödem problemi yaşamanıza neden olabilir.

Kilonuzu değil, Görüntünüzü takip edin. Çünkü anlık duygu durumları gibi tartıda gördüğünüz o rakamları etkileyen bir çok faktör varken o rakamlara bağlı kalarak kendinizi demolize etmeyin… Ağırlığınızdaki değişiklikler yanında bel çevrenizin ölçüsünü de takip edin. Sağlıklı kilo verirken bel ölçünüzde düşecektir. Hedeflediginiz kiloya ulaşıp göbekli olmanızın bir mantığı olamaz ve bu doğru yapılmayan bir şeylerin olduğunu işaret eder. Beslenmenizi, Spor ile destekleyerek daha sağlıklı ve kalıcı kilo verin. Daha sağlıklı bir görüntüye sahip olmak isteyin ve gerekeni yapın.

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu