Whey Protein Tozu Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Protein Tozunun Faydaları Ve Zararları, Fiyatları Ve Nasıl Kullanılır?

Whey Protein Tozu Nedir

Protein, kas dokularının yapı taşıdır. Proteinler, insan vücudundaki amino asitlerin peptit bağ ile bağlanması ile meydana gelir ve içeriğinde azot bulunduğu için yağlardan ve karbonhidrattan ayrılmaktadır. Ve bu proteinlerin yapılarının farklılaşmasına göre işlevleri de farklılaşmaktadır.

Whey protein tozu, piyasada en fazla bilinmekte olan, en çok popüler olan ve faydası da en fazla olan proteindir. Aynı zamanda bu protein, diğerlerine göre daha maliyetlidir.

Whey proteini, peynir üretimi sırasında meydana gelen ürünlerden bir tanesidir ve peynir altı suyu olarak da adlandırılmaktadır. Bu ürün, yağından arındırılır, filtrelenir ve zenginleştirilir; whey protein olarak piyasaya sunulur.

Whey proteinin içerisinde; süt yuvar, süt albümini, ve serum albümini bulunmaktadır. Bunlar, eksiksiz olan proteinlerdir ve vücut tarafından üretilmeyen amino asitleri içeriğinde barındırırlar.

Whey Proteinin Faydaları

Whey protein, piyasada da sporcular arasında en çok tüketilen protein çeşididir. Çünkü faydaları oldukça fazladır. Kısacası whey proteinin faydaları şunlardır:

 • Kas kuvvetini ve kütlesini arttırır.
 • Antrenmandan hemen önce ya da antrenman esnasında kullanıldığı zaman kas gelişimini sağlar.
 • Kas gelişimini uzun vadede daha çok destekler.
 • Kilo verdirmeyi kolaylaştırır.
 • Günlük olarak alınan protein miktarını arttırır.
 • Kan basıncını ve kan şekerini düşürür.
 • Stresin azaltılmasında etkisidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Whey protein, hızlıca kana karışan bir proteindir ve vücut için oldukça yararlıdır.

Protein Tozu Nedir

Whey Protein Tozu Fiyatları: Marka ve hedefinize göre değişen içerik ile 250TL ile 600TL arasında değişmektedir.

Whey Proteinin Sporcuya Faydaları

Whey proteinin her insana faydası dokunmaktadır fakat sporcuya olan faydası, bilinçli ve doğru kullanıldığı zaman daha fazladır. Whey proteini, özellikle vücut geliştrme sporu ile ilgilenen, spor salonlarında sürekli olarak spor yapan kişiler tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Bunun başlıca nedenleri ve whey proteinin sporcuya faydaları şunlardır:

 • Sporfuların kas kuvvetini ve kas gücü kazanmasını sağlar.
 • Kas gelişiminin hızlıca gerçekleşmesini sağlar.
 • Sporcuların günlük olarak alması gereken protein miktarını arttırır.
 • Hormon üretimini arttırır ve vücuttaki kasların büyümesini sağlar.
 • Kas proteinlerinin sentezlenmesini uyarmaktadır.
 • Kas gelişimi için gereken protein miktarını tamamlamakta yardımcıdır.
 • Biyoyararlanım seviyesi oldukça yüksektir.
 • Kan şekerini dengeler.

Bu sebeplerden dolayı whey proteini sporcular tarafından tüketilmektedir. Whey proteinin gerçek tadı güzel olmadığından dolayı, ham şekilde tüketilmesi zordur. Bu sebeple, çeşitli tatlandırıcılar ile üretilmekte ve satışa sunulmaktadır.

Whey Proteinin Zayıflamaya Etkisi

Whey proteinin yani peynir altı suyunun zayıflamaya da pozitif katkısı bulunmaktadır. Gıda takviyesi olarak whey proteini alındığı zaman, günlük olarak alınması gereken protein miktarını arttırır. Böylelikle kilo verilmesi de kolaylaşmaktadır.

Kilo vermek ve zayıflamak amacı ile whey proteini kullanan kişilerin, günlük protein miktarları artar ve kas kazanımı gerçekleşir. Böylece, bu kişilerin yağlanması azalır; kaslarının kuvvetlenmesi sağlanır.

Zayıflamak üzere diyet yapmak; birçok besinin tüketilememesine ya da yeteri kadar tüketilememesine neden olmaktadır. Diyet nedeni ile yeteri kadar protein içerikli yiyecekler kişiler tarafından tüketilemediği için whey proteini eksiklikleri gidermek için tercih edilmektedir. Böylelikle, sağlıklı kilo verirken, vücut alması gereken proteini de whey protein sayesinde karşılamaktır. Ayrıca whey protein kan şekerini bozmadan doymanıza olanak sağlar.

Whey Protein Tozu Nasıl Kullanılır

Whey Proteinin Kullanımı

Whey protein tozu, her insanın beslenme programına eklendiğinde oldukça yarar sağlamaktadır. Bu protein tozunun kullanımı, günde genellikle 1 veya 2 ölçüdür. Bu ölçü, yaklaşık olarak 25 ile 50 gram arasındadır.

Whey protein tozu sporcular tarafından kullanılıyor ise; genellikle antrenman sonrasında tüketilmesi önerilir.

Whey protein tozu tüketilirken, tüketim miktarına ve tüketim sıklığına dikkat edilmeli; ürün üzerindeki kullanma talimatına dikkat edilmelidir. Ayrıca, günlük olarak yüksek protein alan kişilerin aşırı ölçüde whey protein tozu almaması gerekmektedir.

Sonuç olarak; whey proteini tüketmek oldukça sağlıklıdır ve güvenle tüketilebilmektedir.

WHEY PROTEİN TOZU ürünlerinde Marka çeşitliliği ile birlikte Toz formda piyasada bulunmaktadır. Doğru Ürün ve Marka tercihi çok önemlidir. Fiyatına, Reklamına ve Başkalarının Tavsilerine göre ürün seçmek doğru olmayacaktır. Ürün tercihi yaparken Suplementasyon Eğitimi olan kişilerden bilgi almak da fayda vardır.

Bu Besin Takviyeleri Bakanlık tarafından onaylı Hayvansal ve Bitkisel içeriklerden oluşmaktadır. Kimyasal ürün bulunmamaktadır. İthal ve Yerli üretimleri mevcuttur.

Size Uygun Ürünleri Öğrenmek İçin Bizimle İLETİŞİM‘ e Geçebilirsiniz…

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu