BeslenmeBeslenme / Diyet

Tatlı Bağımlılığı

Tatlı Bağımlılığı

Tatlı Bağımlılığı, Şekerin de sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yaptığını biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar tatlı bağımlılığı şekerin en tehlikeli uyuşturucudan sekiz kat fazla bağımlılık yaptığını göstermekteyken şeker bağımlılığına dikkat çekmemek olmaz.

Tatlı bağımlılığı; Eğer siz de yemeklerden sonra tatlı bir şeyler yemeliyim. Mutsuzum acilen tatlı, çikolata tüketmeliyim. Ah şu pastadan olsa da yesem diyorsanız üzgünüm, siz de şeker bağımlısı olmuş olabilirsiniz. Hani bir çikolata reklamında olduğu gibi bir anda çikolata kriziniz gelip partinin ortasında markete koşabilirsiniz. Önlem almazsanız tatlı tüketiminiz sizi markete, pastahaneye, mutfağa götürmeye devam edecektir.

Sonrasında, biriken yağlarınız ve maalesef ki şekerin sebep olduğu hastalıklarınız olabilir. Bunlar gözünüzü korkutmasın bu esaretten kurtulup özgürleşmek sizin elinizde. Şeker bağımlılığından kurtulmak için öncelikle beslenme düzeninizi oluşturmanız gerekir. Doğru beslendiğimiz zaman vücudumuz zaten tatmin olacaktır. Öğünlerinizde protein kaynakları ile karbonhidrat kaynaklarını birlikte tüketin. Yani pilav tüketecekseniz yanında et yemeği yiyebilirsiniz. Ekmek tüketecekseniz yanında peynir, yumurta tüketebilirsiniz.

Ara öğünlerde yiyeceğiniz meyvenin yanında süt, yoğurt grubundan veya kuru yemişlerden tüketebilirsiniz. Bu sayede kan şekeriniz ani yükselmez ve sonrasında ani düşüşler önlenmiş olur. Glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durun. Yani beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, meyve suyu yerine meyve tüketmek gibi.

Lif içeriği yüksek besinler tüketin. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz zaman daha geç açlık hissedeceksiniz. Fakat bunlara rağmen acıktığınızı hissettiğinizde önce bir iki bardak su için. Çünkü vücudumuz bazen sadece susamış olsa bile açlık hisseder. Suyu içtikten sonra biraz sabredin açlığınız geçecektir. Yine de geçmediyse kan şekeriniz fazlasıyla düşmeden bir şeyler atıştırın. Buradaki atıştırma tabi ki pastalar, hamur işleri değil.

Tatlı krizi hissettiğiniz zamanlarda daha az hasarla durumu atlatmaya çalışın. Örneğin bir fincan sütlü kahve yapıp yanında 2-3 adet kuru meyve tüketebilirsiniz. 1 kase yoğurda 1 porsiyon meyve ekleyip üzerine bir de tarçın serpebilirsiniz. Yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler mutlaka vardır. Onları keşfedin ve bu durumlarda onlara yönelir. Örneğin yürüyebilir veya herhangi bir sporu yapabilirsiniz. Ya da resim çizebilir, müzik dinleyebilir, kitap okuyabilirsiniz. İlla da o çok istediğin tatlıyı yiyecek misin?

O zaman lütfen o tatlı şerbetli tatlı olmasın. Sütlü tatlı olsun mesela. Al küçük bir tabağa yine küçük bir dilim. İstersen üzerine ceviz ekle. Al eline tabağını. Ama biraz bekle, ağır ağır ye. Tadını çıkararak ye ki bütün hücrelerin hissedebilsin. Yerken aklın tepside kalanlarda değil, elindeki küçük dilimde olsun. Çünkü küçük şeyler büyük mutluluklar getirir.

TARİF SAHİBİ: Diyetisyen Esra Nur ÖNER

İNSTAGRAM: dyt.esranur

FİT OL! ‘mak İçin Tıklayın !Tatlı Bağımlılığı

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı