Şok Diyetler

Şok Diyetler

Şok diyetler nelerdir, Günümüzün en büyük sanrılarından biri nedir? Başarıya kolayca ulaşılabileceğini düşünmek… Hadi bugün bununla ilgili konuşalım. Şok diyetler gerçekten faydalı mı? Bunların vücudumuza etkileri nelerdir? 3 haftada 10 kilo vermek mümkün mü?  Gibi birçok sorunun cevabı yazıda. Şok diyetler.

Fazla Kilolardan Nasıl Kurtuluruz ? 

Öncelikle doktor tarafından yapılan kan testleri gerekli göründüğünde yapılan hormon testleri sonuçlarına göre diyetisyen uygun bir diyet yazar. Egzersiz ve davranış değişikliği programıyla da kişinin hayatına biraz hareket kattıktan sonra hayat boyu devam edeceği sağlıklı bir düzen oluşturulur. Bu da bizi çoğu zaman başarıya götürür. İzlenmesi gereken yoldan bahsettiğimize göre yapılandan söz edelim.

Neden bu kadar diyet çeşidi var? Neden her yer bizi çok kısa sürede zayıflatacağını söyleyen şok diyetlerle doldu ve neden sürekli bunlar konuşuluyor? Neden neden? Sizi çok düşünüp siz hemencecik forma girin mutlu olun diye mi!? Aaa hayır maalesef bu kadar masum değiller..

“Atkins diyeti, manken diyeti, isveç diyeti, lahana çorbası diyeti, burçlara göre diyet, kan gruplarına göre diyet, son şans diyeti “ vb. yüzlerce garip isimli diyet…

Peki bu kadar diyet çeşidi ortalıkta dolaşırken neden insanların kilo problemi var? Öyle değil mi? Eğer bunlar anlatıldığı gibi sihirli değnek etkisi gösteriyorsa; Aldığımız kilolardan bir haftada kurtulup hepimizin her zaman fit olması gerekirdi. Bir dakika bu denklemde bir hata var!!

Öncelikle amacım bu diyetlerin hepsinin kötü olduğunu söylemek değil. Demek istediğim şu ki size kısa sürede mucizevi sonuçlar vaat eden diyetler.. Üstelik bunları çoğu zaman diyette belli bir besin grubunu öne çıkararak ve kalori kısıtlaması yaparak yapıyorlar. Mucizevi bir besin yok. Sağlıklı beslenme çeşitli beslenmedir.

Ayrıca yemediğiniz zaman ya da normalden az yediğiniz zaman zaten zayıflarsınız. Bu bir mucize değil yani. Hızlı kilo kaybı;

  • yağsız vücut kütlesinin daha çok kaybı ( Kas kayıbı vb. ),
  • bazal metabolizma hızının azalması,
  • kaybedilen ağırlığın korunmaması,
  • bazı minerallerin düşmesi,
  • bağırsak tembelliği,
  • regl düzensizliği,
  • saç dökülmesi gibi bir çok zararın yanı sıra ölümle dahi sonuçlanabilir.

Verdiği bu kadar zarar yetmezmiş gibi çektiğiniz o kadar sıkıntıyı hiç yerine koyarak sonradan o kiloları fazlasıyla almanıza yol açar. Şaka gibi değil mi !?Ama değil.. Bu da  “Ben kilo veremeyeceğim, ne yapsam da olmuyor sonuç hep aynı“ vb. düşüncelerle sizlerin motivasyonunu düşürüyor. Motivasyon olmadan bu işi sağlıkla yürütmek çok zor.

’Kimsenin sizi bu denli bir çıkmaza koymasına izin vermeyin. O güzel yüzünüzden   “Biraz daha kazanalım ceplerimiz biraz daha dolsun  “gibi çirkin düşüncelerle gülüşünüzü almalarına izin vermeyin…

İdeal olanı haftada 0,5 -1 kg olanıdır. Fazlasını hedefleyip kendinizi bu yolda yıpratmayın…

Bu zorlu süreçte karşınıza çıkacak olan popüler diyetleri sıra sıra inceleyeceğim. O zamana kadar kendinize iyi bakın…

TARİF SAHİBİ: Stj. Diyetisyen Sevcan BALİ

İNSTAGRAM: dyt.sevcanbali

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu