Pekmezin Faydaları

Pekmezin Faydaları

Pekmezin Faydaları, meyvelerin şıralarının kaynatılarak yoğunlaştırılmasıyla elde edilir. Çoğunlukla üzüm şıralarından yapılır. Pekmezin faydaları beslenme açısından, içerdiği organik asitler,mineral maddeler ve kısmen vitaminler bakımından pekmezin beslenmedeki önemi toz şekerden daha fazladır.

Öncelikle Pekmez, iyi bir karbonhidrat ve enerji kaynağıdır. İçinde bulunan glikoz ve fruktoz, sindirilmeden kana geçtiği için kısa sürede enerji verir. Bu yüzden büyüme çağındaki çocuklar, işçi, sporcu, gebe ve emzikliler için çok faydalıdır. Özellikle pekmezdeki demir kolayca emilebilmekte ve günlük demir ihtiyacının %35 ini karşılamaktadır.

İçeriklerine bakacak olursak: sıvı pekmezin 100 gramı 36,5 gr su,60 gr karbonhidrat, 3,5 gr mineral (400 mg kalsiyum,10 mg demir, potasyum, çinko,fosfor) içerir. Koyu pekmezin 100 gramı ise 25,5 gr su, 70 gr karbonhidrat içerir. Pekmez, hem kolay enerji kaynağı olması hem de kan yapıcı maddeyi içermesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca pekmezde sütten daha fazla kalsiyum bulunur.Bundan dolayı da dişleri besler ve kemikleri güçlendirir.

Pekmeze ceviz, susam, fındık gibi besinlerin karıştırılmasıyla elde edilen yiyecekler enerji ve mineral yönünden zengin oldukları için protein de sağlarlar. En iyi örneği tahin – pekmezdir. 2 yemek kaşığı pekmez ve 1,5 yemek kaşığı tahin karıştırılıp yenildiği zaman 220 kalorilik enerji ve 3 mg demir sağlar.

Ama pekmez, içindeki glikoz ve fruktoz hemen kana karıştığı için özellikle şeker hastaları ve mide küçültme ameliyatı geçiren hastalar için de çok sakıncalıdır. Ayrıca obez ve beden hareketi az olan kişilerin de tüketmesi önerilmez.

TARİF SAHİBİ: Diyetisyen Bircan ASLAN

İNSTAGRAM: dytbircanaslan

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu