Kimyasal Açlık Nedir

Kimyasal Açlık Nedir

Kimyasal Açlık, hızlı acıkmak, Neden çabuk acıkıyorsunuz ? Paketlenmiş gıdalar ile beslendiğinizde daha hızlı ve çok acıktığınızı fark ettiniz mi hiç ? Özellikle diyetlerde menülerinize eklediğiniz Füme ler, Süt ürünleri, Unlu Mamüller, Meyve içerikli icecekler ve yiyecekler.

Kontrolünüz dışında acıkmak çok da normal değil. Ortalama bir öğünün sindirimi 3 – 5 saat gibi bir süre iken neden hızlıca acıkmaya başlıyor olabilirsiniz. Ambalajlı, paketlenmiş ürünlerin İçindekiler kısmına baktığınızda E132, E111,E… gibi ibareler görürsünüz. Bunlar aslında ürün iceriğindeki Tatlandırıcıyı, Renklendiriciyi, Kıvam Artırıcıyı, Raf Ömrünü Uzatan Koruyucuyu gibi Kimyasalların yanı sıra ürünü daha fazla tükettirebilmek için geçici tokluk ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan Kimyasallar da eklenerek daha hızlı ve iştahlı bir Kimyasal Açlık oluşturabilir.

Salam, Sosis, Sucuk, Hindi ve Tavuk Füme, Meyve Suları, Bazı Süt Ürünleri, Vb. Ürünleri örnek alırsak Doğal inek sütü icerisine Kalsiyum oranı yükselsin diye Kemik Tozu koyarmısınız ?. Kendi Yoğurdunuzu yaparken içerisine Jelatin koyarmısınız ?. Çocuğunuza Meyve suyu yada Meyve Püresi yaparken içerisine Gıda Boyası ve MSG yani Mono Sodyum Glutamat koyuyormusunuz ?

MSG – Mono Sodyum Glutamat; Tatlı yada Tuzlu farketmeksizin tüm besinlerde beyine besini lezzetli olarak algılamasını sağlayan Kimyasal Katkı Maddesidir. Ürün formülünde gizli tutularak belirtilmez yada açık olarak belirtilebilir.

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu