Karnitin Nedir (Yağ Yakıcı) Carnitine Faydaları Zaraları

L-Carnitine Nasıl Kullanılır, Fiyatları Nelerdir?

Karnitin Nedir (Yağ Yakıcı) ?

Karnitin (L carnitine), insan vücudunda doğal olarak üretilmekte olan aminoasitlerden bir tanesidir. Bu maddenin vücuttaki görevi; hücrelerde enerji üretmektir. Kandaki yağ asitlerinin hücreye taşınarak enerjiye dönüştürülmesinde görevlediri, yani karnitin bir yağ taşıyıcıdır. Alınan besinler ile de enerji şeklinde metabolize edilen L carnitine (Karnitin), kalp kaslarında ve iskelette daha fazla, beyin, böbrek ve karaciğerde de yeterli miktarda bulunmaktadır.

İnsan vücudu, etkili olarak yağ yakımı için gerekli olan L carnitine sağlayamamaktadır ve bu nedenle insanlar, takviye olarak L-carnitine tüketilmektedir.

L-Carnitine Faydaları

L canitine, sağlıklı bir insan vücudunda yeteri kadar doğal olarak üretilmektedir fakat yağ yakımı için yeteri kadar üretilemeyebilmektedir. Bu sebeple gıda takviyesi olarak alınan L canitinenin bir takım faydaları da bulunmaktadır. Bunlar:

  • Yağ yakımının hızlanması
  • Enerji artışı sağlaması
  • Kas gelişimini sağlaması
  • Kas yorgunluğunu gidermesi
  • Hız geliştirmenin sağlanması
  • Diğer sağlıksal problemlerin tedavisi

L canitinenin faydaları özellikle sporcular açısından oldukça önemlidir ve sporcular tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Eğer L carnitine, sağlık problemleri nedeni ile tedavi amaçlı olarak kullanılıyorsa mutlaka doktor talimatlarına göre hareket edilmelidir.

L-Carnitine Sporcuya Faydaları

L carnitine sporcular tarafından da kullanılan bir gıda takviyesidir. Sporcuların bu maddeyi kullanmasının nedenleri; performansı arttırması, hız gelişmini arttırması, spor sonrası oluşan kas yorgunluğunun giderilmesi, kas gelişimine etki etmesi ve yağ yakımına katkıda bulunmasıdır.

L carnitinenin sporcuta faydaları kısaca şunlardır:

  • Daha sıkı bir antrenman ve spor aktivitesi için gerekli olan gücü ve enerjiyi sağlar.
  • Yüksek yoğunluklu spor faaliyetleri için etkili olur ve hız artırımını sağlar.
  • Yağ yakımı ve ödem atımında çok etkilidir.

L carnitine, vücut geliştirme yapan sporcular dahil, spor salonlarında fazlaca vakit geçiren amatör sporculara kadar herkes tarafından kullanılabilmektedir.

Karnitin LCarnitine Nasıl Kullanılır

L-Carnitine Zayıflamaya, Cinselliğe Etkisi

L canitine, yağ yakımı performansı sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir. Eğer bir insan vücudunda yeteri kadar L canitine bulunmuyor ise; her ne kadar diyet yapılırsa yapılsın, her ne kadar spor ve egzersiz yapılırsa yapılsın yeteri kadar yağ yakımının gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu noktada, kilo vermek isteyen kişilere takviye olarak L canitine alınması önerilmektedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken; başarılı bir sonuç için L canitine alınırken diyet ve spor yapılması gerektiğidir.

L canitine kullanımının cinsellik üzerine de etkisi bulunmaktadır. Vücutta doğal olarak da üretilen L canitine, aynı zamanda bir enerji sağlayıcıdır. Bu maddenin vücutta yeteri kadar üretilemesi ya da besinler yolu ile yeteri kadar alınamaması; enerji düşüklüğüne yani performans düşüklüğüne de neden olmaktadır. Bu sebeple, cinsel gücü ve performansı arttırmak, sperm hareketliliği artırmak amacı ile de L canitine gıda takviyesi olarak tüketilebilmektedir.

L-Carnitine Kullanımı

L carnitine, gün içerisinde vücutta üretilmektedir. Vücutta üretilen L carnitinenin yaklaşık olarak 15 gramı beyin, böbrek ve karaciğerde üretilmektedir. Aynı zamanda, dışarıdan alınan besinler ile birlikte bir insan vücudunda günde yaklaşık olarak toplamda 30 gram L carnitine üretilmektedir. Fakat, günümüzde hayvancılıkta kullanılan suni yem nedeni ile kırmızı ette bulunan L carnitine miktarı düşmüştür ve bu nedenle kırmızı et besininden yeteri kadar L canitine alınamamaktadır. Bu sebeple insanlar, vücutları için gerekli olan L canitineyi gıda takviyesi olarak almayı tercih etmektedir.

L canitine, kullanım amaçlarına göre farklı ölçülerde kullanılmaktadır. Buna göre L canitine; performans arttırmak amacı ile kullanılıyorsa günde 2 gram, hız geliştirmek için kullanılıyorsa günde 3 gram, kilo vermek için kulanılıyorsa günde 1.4 gram alınması gerekmektedir.

L carnitine, çeşitli sağlık problemleri nedeni ile de doktor tavsiyesi üzerine de kullanılabilmektedir. Bu sebeple, herhangi bir sağlık problemi olan kişilerin bu gıda takviyesine başlamadan önce doktora danışması gerekmektedir.

Yağ yakıcı olarak kullanılan L-Carnitine ürünü antrenman esnasında Yağ Taşıyıcı olarak çalışarak kilo vermenize fayda sağlayacaktır. CLA ( Conjugated Linoleic Acid ) ile yani Yağ Parçalayıcı birlikte kullanıldığında etkisi artabilmektedir. Hücre içi metabolizma için kanda serbest formdaki yağ moleküllerini hücre duvarından geçirerek antrenman esnasında enerji ihtiyacının yağlardan karşılanmasını sağlayarak hem yağ yakımı hem de  performansta artış sağlar. L-Carnitine Ürünleri nabzınızı yükseltecek bir antrenman ile kullanılması durumunda daha yüksek etki gösterir. Ve sabahlarıda yemekten önce yada yemekten 1 saat sonra kullanılabilir.

L-Carnitine ürünlerinde Marka çeşitliliği ile birlikte Kapsül ve Sıvı formda bulabilirsiniz. Doğru Ürün ve Marka tercihi çok önemlidir. Fiyatına, Reklamına ve Başkalarının Tavsilerine göre ürün seçmek doğru olmayacaktır. Ürün tercihi yaparken Suplementasyon Eğitimi olan kişilere sormakta fayda vardır.

Size Uygun Ürünleri Öğrenmek İçin Bizimle İLETİŞİM‘ e Geçebilirsiniz…

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu