Glutamine Nedir Faydaları, Zararları Nelerdir

Glutamine'nin Önemi, Glutamine Fiyatları, Nasıl Kullanılır ?

Glutamine Nedir

L-Glutamine, vücut için oldukça önemli olan amino asitler arasında yer almaktadır ve proteinin yapı taşlarındandır. Bağışıklık sistemi için de önem taşımaktadır.

Glutamin adlı amino asit, bir takım maddelerin kan içerisinde taşınmasında, zararlı olan virüslerle ve bakterilerle savaşılmasın da görev almaktadır.

Glutaminenin diğer faydaları şunlardır:

 • Kas yıkımının önlenmesinden rol oynar.
 • Vücuttaki hücrelerin hidrasyonunu ve hacminin korunmasına etki eder, böylelikle iyileşme dönemini hızlandırır.
 • Sıkı ve yoğun antrenmanlar sonrasında azalan glutamine seviyesinin yükselmesi sağlanır.
 • Büyüme hormonu seviyesinin yükseltilmesinde etkilidir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Çünkü glutamine, bağışıklık sistemi için bir enerji kaynağı olmaktadır.
 • Bağırsaklar için önemli bir besin maddesidir.
 • Hasarlı doku onarımında önemli rol oynar.

Yüzde 61 oran ile iskelet kasları içerisinde en fazla bulunan amino asit glutaminedir. Aynı zamanda glutamine kaslarda nitrojen taşıyan bir numaralı elementtir çünkü glutamine yüzde 19 oranında nitrojenden meydana gelmektedir.

L-Glutamine, çok yüksek miktarda bilinçsizce tüketilmediği sürece herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Bu yüzden kullanımında problem teşkil etmez ama doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Glutamine’nin Vücuttaki Önemi

Glutamin insan vücudunda doğal olarak bulunmakta ve üretilmektedir. Fakat bazı durumlarda glutamin dışarıdan takviye olarak alınmalıdır. Özellikle hastalık ve sakatlık durumunda vücudun glutamine olan ihtiyacı artış göstermektedir. Çünkü vücuttaki glutamine, bu gibi durumlarda tek başına yetersiz kalmaktadır.

Yoğun olarak yapılan antrenmanlar nedeni ile vücuttaki glutamine oldukça fazla tüketilmektedir. Bu durum da insan gücünü, dayanıklılığı ve iyileşmeyi güçleştirir. Bu nedenlerden dolayı spor öncelerinde ve sonralarında glutamine tüketilmesi önerilmektedir.

Glutamine elementinin sporculara olumlu etkisi bulunduğu gibi her insanın vücudunun ihtiyaç duyduğu bir aminoasittir. Bağışıklık sisteminden kas gücüne, bitkinliğin giderilmesinden iyileşme sağlanmasına kadar pek çok olumlu yönleri bulunmaktadır.

Sporda Glutamine’nin Önemi

Glutamine amino asidi, protein yapı taşlarından bir tanesidir. Ve bu sebeple kas gelişime katkısı bulunmaktadır. Glutaminenin spor yapan kişilerce tüketilmesi antremanlarda performansı yükseltmektedir.

Aşırı antrenman dönemleri içerisinde glutamine tüketmek, spordan ve aşırı yüklenmeden dolayı oluşan kas ağrılarına iyi gelmekte, yorgunluğu azaltmaktadır.

Glutamine tüketimi, sporcular arasında özellikle yarışma dönemlerinde sıklıkla yapılmaktadır çünkü bu dönemde ki kullanım bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta ve sporcuların daha dirençli olmasına etki etmektedir.

Kas gelişimi ve yağ yakımı üzerinde büyük etkisi olan Growth Hormonun ( Büyüme Hormonu ) insan vücudunda salınımını artırmaktadır.

Profesyonel sporcular genellikle sağlıklı beslenme ile ve diyet programları sayesinde yeterli miktarda glutamine almaktadır. Fakat bazı durumlarda glutamine takviye olarak da alınmaktadır.

Glutamine Nasıl Kullanılır

L-Glutamine Fiyatları: Marka ve hedefinize göre değişen içerik ile 100TL ile 200TL arasında değişmektedir.

Glutamine’nin Yararları

Glutamine, insan vücudunda üretilmekte olan bir amino asittir ve oldukça önemlidir. Pek çok yararı bulunduğundan dolayı bazı zamanlarda takviye olarak da alınmaktadır. Glutaminenin yararları şunlardır:

 • Yaraların iyileşmesini sağlar
 • Yorgunluğu azaltır
 • Direnci arttırır
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Aşırı spor aktivitelerinden dolayı hissedilen bitkinliği giderir
 • Kas kütlesini arttırır ve güçlendirir

Bu nedenlerden dolayı glutamine spor yapan kişiler arasında takviye olarak alınmaktadır.

Glutamine, vücutta akyuvarlar tarafından kullanılmakta bağışıklık sisteminde çalıştırılmaktadır. Kas kaybı yaşanması durumunda, kanser hastalıkları durumunda ve aids durumunda vücut yeterli olarak glutamine üretememektedir. Bu gibi durumlarda takviye olarak glutamine alınması tavsiye edilmektedir.

Glutamine Sporcularda Nasıl Kullanılır?

Glutaminenin sporcular arasında kullanımı yaygındır. Ve genel olarak bu amino asitin 5’er gram ve üzerinde tüketilmesi önerilmektedir.

Glutamine takviyesi alınırken oldukça dikkat edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü yüksek dozda glutamine alınması, kanda bulunan amonyak seviyesini arttırma riski taşımaktadır.

Glutamine, başta spor yapan kişilerce kullanılmaktadır fakat spor yapmayan kişilerce de tüketilmesi yarar sağlamaktadır. Sporcular için genel kullanım şekli spor öncesi, spor sonrası ve gece yatarkendir. Önemli bir besin desteği olan glutamine, günde 2 ya da 3’er kere alınabilmekte, toplamda 10-15 gram tüketilebilmektedir.

Size Uygun Ürünleri Öğrenmek İçin Bizimle İLETİŞİM‘ e Geçebilirsiniz…

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu