Diyete Ne Zaman Başlanır ?

Diyete Ne Zaman Başlanır ?

Diyete ne zaman başlanır ? Ne sık duyar olduk yada söyler olduk diyete girip çıktığımızı öyle değil mi? Peki Diyet böyle zamansız mıdır da ondan ayrılamaz olduk. Hadi bunlara cevaplar bulalım. Diyete ne zaman başlanır öncelikle elbette diyetin zamanı vardır. Eğer tartıda size ait olmadığını düşündüğünüz rakamlarla karşılaşıyorsanız, en sevdiğiniz pantolon size artık küçük geliyorsa ve bunların dışında artık tabağınıza aldığınız midenizde misafir ettiğiniz besinlerin içeriğinde miktarında sağlıksız olduğunu düşündüğünüz değişmeler varsa diyet zamanı gelmiş demektir.

Evet bu söylediğim örneklerden biri başınızda varsa sizin için diyet zamanı. Bunu zaten ben size söylemesem dahi siz bunun farkındasınız. Peki farkında olmayanlar ama zamanı gelenler kimler derseniz bunu aslında kan değerlerine bakarak söyleyebiliriz derim. Ondan önce takip edilmesi gereken ise vücut dilimizdir. Vücudumuz bizlere küçük işaretler verecektir, Yeter ki doğru takip ederek durum değerlendirmesi yapabilelim.

Örneğin; Kıştan çıkıyoruz D vitaminlerinde düşük seviyeler bizlere ağrı, üşüme, depresiflik olarak yansıyacaktır; kansızlık varsa halsizlik, yorgunluk, uyuşukluk şeklinde belirtiler gözlemleyebilirsiniz. Bir de B12 vitamini değeri düşüklüğü var ki gerçekten bir şeyleri hatırlamak çok zor yıpratıcı bir hal almışsa tedavi istiyor demektir. Bu bulgular kilomuz yada bedenlerimiz ne kadar iyi durumda olursa olsun varsa sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına başlamak gerektiğinin çanları çalıyor demektir.

Unutmayın supplementler ( Takviye Edici Gıdalar ) size yardımcı olabilir ama Günlük beslenmenizde tüketeceğiniz besinlerin yerini tutamaz. Hayatınızın merkezine kilonuzu/beden numaranızı almak yerine sağlıklı olmayı alırsanız bunu yaşam tarzınız haline getirirseniz bunun yansımasını her sayısal değer de alabilirsiniz. Kalkın ve sağlığınız için bir şeyler yapın onu tek düze popüler adı altında elden ele dağıtılan diyetlerle zehirlemeyin. Yasaklarla çevrili kalelere hapsetmeyin doğru beslenin sağlıkla kalın…

YAZI SAHİBİ; Diyetisyen Hilal EROLDAN

İNSTAGRAM; hilaleroldan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu