Cla Nedir (Bölgesel Zayıflama) Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

CLA Bölgesel Zayıflamaya Etkisi Ve CLA Kullanımı?

Cla Nedir? Bölgesel Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Bölgesel Yağ depolamayı önlemek mi istiyorsunuz? CLA (Conjugated Linoleic Acid) bu konuda size karın ve basen bölgenizde biriken kahve rengi yağ depoları için yardımcı olabilir.

CLA güçlü antioksidan yapısı ile size tüm istediklerinizi verebilir. Yağ yakmak bir yana, vücudunuz da yağı depolamayı önleyen işleviyle CLA, önem verdiğiniz vücudunuz için en değerli yağ asidi dir.

CLA Nedir?

Kanser etkenlerinin oluşumunu engelleyici, yağ depolamayı engelleyici yapısıyla Omega 6 doymamış yağ asidi dir. Aspir ismiyle doğada yetişen bitkiden elde edilir. Aslında onu bir de kırmızı et ve süt ürünlerin de bulabiliriz. İnsan vücudunda direkt olarak üretilmediği için dışarıdan almamız gerekmektedir. Vücudumuzda Lipoprotein Lipaz isminde bulunan enzim, tükettiğimiz yağların hücrelerde depolanmasına olanak sağlar. Açlık durumunda bizi ayakta tutan ve vücut ısımızı dengelemekte kullanılan yağ depoları bu yağ hücreleridir. Çünkü kan şekerimiz düşmeden hemen önce bu hücrelerde depolanan yağlar açığa çıkar. CLA ne işe yarar açıklamasını yapmak gerekirse yağ parçalayıcı ve yağ depolanmasını engelleyici bir besin takviyesi diyebiliriz.

CLA Ne İşe Yarar?

Yağ depolamak, kilo almak vücudun hayatta kalmak için yaptığı savunmalardan biridir. Bu depolama insandan insana değişiklik göstermektedir. Örneğin kadınlar da kalça ve basenlerde, erkekler de ise bel ve göbek kısımlarında ve vücudun genelinde bulunur. CLA‘nın içerisinde bulundurduğu etken, lipoprotein lıpaz enzimini inaktif edip, yağ depolamasını engellemek ve vücudu formda tutmaktır. Yemeklerden tükettiğimiz yağlar, CLA sayesinde depolanamamasına engel olacak ve direk açığa çıkan enerji olacak şekilde kanda serbest formda dolaşır halde olmasına destek verecektir. Tabii ki CLA tek başına yetersiz olacaktır. CLA‘dan en iyi etkiyi görmek istiyor isek mutlaka spor yapmalıyız ve spor esnasında yağ taşıcıyı olan L-carnitine ile desteklememiz gerekebilir. Spor yağları enerji olarak kullanmamıza ve vücudumuzu zinde tutmamıza yardımcı olacaktır. CLA, Amerika’da ve ülkemiz de yapılan fare deneyleri sonucu, farelerin yağ oranını %50 oranda düşürdüğü tespit edilmiştir. En etkili CLA içeriği Aspir çiçeğinden elde edilen Tonalin CLA’ dır. Et ve Süt ürünlerinden elde edilen CLA’ lar yeterli verimi gösteremeyebilir.

CLA‘ dan alınacak verimi artırmak için yağ taşıyıcı aminoasitler ile kullanımı gerekmektedir. Yağ oranını gözle görülür şekilde düşüremeyeceği için spor ile desteklemeniz gerekmektedir. Ayrıca vücudumuzda bulunan yağların yakılabilmesi için her zaman sağlıklı yağ tüketmemiz, menülerimize eklememiz gerekir. CLA’ ada aynı zamanda sağlıklı yağlardan olan Omega 6 yağ asidi dir. Ve vücudumuza sağlıklı yağ girişi yapmış oluruz.

CLA’nın Sporcuya Faydaları;

CLA‘nın sporcuya etkisi oldukça fazladır. Ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın, vücudunuzda ki her hücrenin sizden daha hızlı çalıştığını unutmayın. Sporcular beslenmelerini hedeflerine göre maximum derecede hassasiyet gösterseler bile genelde bölgesel dediğimiz yağlardan kurtulma konusunda zorluk yaşıyorlar. Karbonhidrat ve yağları önemli derecede kısan sporcularda vücut genellikle kıtlık psikolojisine girerek alınan besinlerdeki enerjiyi depolama ihtiyacı duyar. CLA vücudun bölgesel odaklı yağ depolamasını engelleyerek sporcunun form tutmasını kolaylaştırabilir.

CLA Kullanımı;

CLA genellikle yemeklerden 10 15dk önce yada yemeklerden hemen sonra 1 kapsül olarak kullanılır. Omega 3 kullanımı yapan bireyler ve yemekte Balık, Zeytin yağı gibi sağlıklı yağ içerikli bir öğün tüketirken o öğünde CLA kullanmamakta fayda vardır. Çünkü Doymamış yağları da bloke ederek vücudun kullanmasını engelleyebilir. CLA yı bir Yağ Parçalayıcı olarak düşünürsek. Birlikte kullanılabilecek Yağ Taşıyıcı ( L-Carnitine vb. ) içerikli bir ürün ile birlikte egzersiz eşliğinde kullanıldığında maximum verim alınabilir.

CLA ürünlerinde Marka çeşitliliği ile birlikte Toz ve Kapsül formda piyasada bulunmaktadır. Doğru Ürün ve Marka tercihi çok önemlidir. Fiyatına, Reklamına ve Başkalarının Tavsiyelerine göre ürün seçmek doğru olmayacaktır. Ürün tercihi yaparken Suplementasyon Eğitimi olan kişilerden bilgi almak da fayda vardır.

Size Uygun Ürünleri Öğrenmek İçin Bizimle İLETİŞİM‘ e Geçebilirsiniz…

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu