Beta Alanine Nedir? Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Beta Alanine Nasıl Kullanılır? Beta Alanine Fiyatları?

Beta Alanine Nedir?

Beta Alanine nedir? Sporcular arasında dayanıklılığı ve performansı artırmak üzere kullanılan besin takviyelerin dendir. Başarılı sporcuların Beta Alanine‘yi bu kadar tercih etmelerinin nedeni sadece performans artırıcı etkisiyle değil, genel sağlık içinde oldukça faydalı bir ürün olmasıdır.

Beta Alanine Nedir? Vücudumuz tarafından üretilebilen, sentezlenebilen bir esansiyel olmayan aminoasit çeşididir. Birçok aminoasit den ziyade, Beta Alanine protein sentezin de kullanılmaz. Protein sentezi yerine karnosin üretimini gerçekleştirir. Karnosin, daha sonra iskelet kaslarınız da depolanır. Sporcuların bileceği üzere antrenman sonrası kaslarımızda laktik asit birikir ve biriken laktik asitler sayesinde acıyı ve tükenmişliği hissederiz. Beta alanine tam olarak bu laktik asit birikimini engeller ve antrenman performansımızı mükemmel hale getirir.

Beta Alanine ne işe yarar sorusunu cevap olarak, Beta Alanine kaslarımız da ki karnosin seviyesini %80’e varan oranla yükseltir. Karnosin, antrenman sırasında ki performansımızı ve dayanıklılığımızı en üst seviyeye çıkartır.

Beta Alanin takviyeleri ile, karnosin seviyenizi artırabilir, antrenmanlarınız da yorgunluğu ve tükenmişliği en aza indirmiş olursunuz.

Beta Alanin takviyeleri kullanılmadığında ne olur?

  • Glikoz bölünür, yüksek performans gösterdiğiniz antrenmanlarınız da ana yakıt kaynağınız olarak glikoz parçalanır.
  • Laktat üretimi artar, antrenmanlarınız da, kaslarınız glikozu laktik aside kadar indirgemektedir. Bu şekilde hidrojen iyonları üretimi yapan laktat haline gelir.
  • Çalışılan kas gruplarında ki Ph oranı düşerek asidik hale dönüşür, bu durum glikoz yıkımını engelleyerek sizi daha yorgun hissettirir.

Beta Alanine kullanımı ile karnosin seviyenizi artırabilir, antrenman sırasında kaslarınızdaki asidik seviyesi azalır. Daha az yorgunluk, daha yüksek performans, dayanıklılığınızın daha yüksek olduğu antrenmanlar yapmanıza yardımcı olur.

Beta Alanine Performansa Etkisi;

Tükenme sürenizi dengeleyen Beta Alanine, daha uzun süreli performans sağlar. 2018 yılında Amerika’da Bisikletçiler ile yapılan 4 haftalık araştırma sonucunda bisikletçilerin %13 oranla daha fazla pedal çevirebildikleri saptanmıştır. 20 erkek ile yapılan 4 haftalık takviye testi sonucunda tükenme süreleri %13 artmış, %13 oranında ise toplam çalışma sürelerinde artış gözlemlenmiştir.

Beta Alanine Nasıl Kullanılır?

Klinik araştırmaları sonucu elde edilen bilgilere göre Beta Alanine günlük olarak 2-5 gram arası alınması gerekmektedir. Toplam karnosin artırımını %40 ila %60 oranına getirmek için 4 haftalık günlük 2-5 gram arası takviye kullanmanız gerekir. Ek olarak yemeklerle beraber tüketilmesi karnosin seviyenizin artışı için daha faydalı olacaktır. Antrenmandan 15 dakika önce kullanımı, antrenman esnasında performansı ve dayanıklılığınızı yükseltmeniz de fayda sağlayacaktır.

YAZAR: FİT Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu