Aralıklı Oruç Diyeti ( İntermittent Fasting )

Aralıklı Oruç Diyeti ( İntermittent Fasting )

Aralıklı Oruç Diyeti, diyet türlerini incelemeye kiminin faydalarıyla yere göğe sığdıramadığı, kimininse tamamen uzak durulması gereken bir diyet olduğunu söylediği, benimse bugün size uzunca anlatacağım bir beslenme düzeni olan Aralıklı Oruç Diyeti  İNTERMİTTENT FASTİNG den başlıyoruz.

Aralıklı Oruç Diyeti ( İntermittent Fasting ) Nedir?
“ İntermittent fasting ne yiyeceğinizi değil ne zaman yiyeceğinizi belirler ” yasaklarla dolu diyet türlerini duymaya alışık olunca dikkatinizi çekti değil mi? Bu beslenme modeli bilinçli ve planlanmış olarak öğünleri atlayarak “oruç” pencereleri oluşturmak ve beslenmeye ayrılan süreden fazlasında aç (oruç) kalmaya dayanıyor. Burada oruç olarak tabir edilen kalori alınmayan süredir ve bu sürede çaylar, kalorisiz asitli içecekler, su ve kalori içermeyen tüm sıvıları tüketebilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti FAYDALARI:

 • Gününüzü basitleştirir(Gün içinde beslenmeye zaman ayırmak zorunda değilsiniz)
 • Beyin fonksiyonlarınız güçlenir
 • Diyabet riskini ve sıklığını azaltabilir
 • Kalp hastalığı riskini azaltabilir
 • Kanser riskini azaltabilir
 • Daha uzun yaşamanızı sağlayabilir

Aralıklı Oruç Diyeti İntermittent Fasting Uygulaması Sakıncalı Olan Bireyler:

 • Diyabet (şeker hastalığı) varsa
 • Kan şekeri regülasyonunda bozulma, hipoglisemi öyküsü varsa
 • Düşük tansiyon (kan basıncı) durumu varsa
 • İlaç kullanımı öyküsü
 • Zayıf bireyler
 • Yeme bozukluğu öyküsü olan bireyler
 • Adet (regl) döngüsü bozuk olan kadınlar
 • Gebelik düşünen kadınlar
 • Hamile veya emzirme dönemindeki kadınlar

Peki Aralıklı Oruç Diyeti İntermittent Fasting Nasıl Yapılır?
İntermittent fasting beslenme sistemi birçok farklı uygulanma biçimine sahip. Ancak ben en çok uygulananlardan bahsedeceğim.
1.Intermittent Fasting 16/8 Yöntemi: Her Gün 16 Saat Boyunca Perhiz Yapılır. Kalan 8 saatte ise 2-3 öğün tüketebilirsiniz. Genelde kahvaltı atlayıp sadece öğle ve akşam öğünleri tüketim oluyor. Bu saatler dışında bir şey yenmiyor. 16/8 yöntemi erkeklerin günde 16, kadınların 14 saat aç kalınmasını gerektiriyor.
2. Intermittent Fasting 5:2 Yöntemi: Haftanın İki Günü Perhiz Yapılır. Örneğin pazartesi ve Perşembe günlerini seçtiniz bu günlerde 500-600 kalori alıp diğer günlerde normal beslenme düzeni uyguluyorsunuz. Perhiz yapılan günlerde kadınların 500 erkeklerin 600 kalori alması tavsiye ediliyor.
3.Savaşçı Diyeti: Gün İçinde Perhiz Yapılır, Akşam Öğününde Çok Fazla Yemek Yenir
Bu yöntemde gündüzleri az miktarda meyve ve sebze, akşam yemeğindeyse büyük bir öğün yenir(Enerji gereksinimi aşmamalısınız)
4.Alternatif Sistem: Haftanın Bir veya İki Günü 24 Saat Boyunca Perhiz Yapılır. Örneğin bu akşam 8 de yemek yediniz ertesi gün akşam 8 e kadar perhizde oluyorsunuz.
Bu Süreç İçin Tavsiyelerim:
Bol bol sıvı tüketin bunun su olması gerekmiyor ancak az önce de belirttiğim gibi kalorisiz olmalı. Mesela kafein ihtiyacı için yeşil çay olabilir.
Evet uzun süre aç kalacaksınız ama buna odaklanmayın sizi oyalacak şeyler bulmaya çalışın, yüksek tempolu şeylerden kaçının böyle bir hayatınız varsa diyetisyene danışın. Açlık saatlerinin en azından bir kısmının uyku saatlerinize denk gelmesi işinizi kolaylaştırabilir.
Ayrıca tokluk zamanlarında kendinizi kaybetmeyin kontrolü elden bırakmayın. Unutmayın kalori ihtiyacınızı aşmanız halinde kilo almanız yine kaçınılmaz olabilir. Tokluk süreçlerinde abur cubur tüketerek bu oruçla sağlıklı olmayı bekleyemezsiniz. Hayal dünyanızı bu kadar geniş tutmak sizi bu beslenme tarzının faydalarından uzak tutabilir.
Günün büyük kısmını pehrizde geçireceğiniz için kan şekerinizdeki oynamalarda daha kontrollü olmak için basit karbonhidratlardan kaçının sağlıklı yağlar, protein, sebze tarzı bir beslenme tarzı en uygun olanıdır. Basit karbonhidratlar kan şekerindeki hızlı iniş çıkışlarla sizin daha hızlı acıkmanıza ve bu süreci size zehir etmeye yetebilir.
Aç kalacağım diye kafanızda büyütmeyin evet sürekli beslenme tarzınız bu sürece alışım aşamasında sizi zorlayabilir ancak alıştıktan sonra aslında çok yemeden de oldukça dinç olduğunuzu aksine bunun size enerji kattığını hissedeceksiniz.

Kendimden örnek vereyim şehir dışındaki öğrencilik hayatımda sabahları erkenden kalkıp günde sadece iki öğün tükettiğim zamanlarda kendimi daha güçlü ve sağlıklı hissediyorum. Bütün gün enerji kaybetmeden konuşup işlerim için uğraşabiliyorum ama memlekette aile düzenine geçince sabah-öğle-akşam ve aralarda bir şeyler tüketince daha sık acıktığımı sürekli bir şeyler yeme isteği oluştuğunu hissediyorum ayrıca bütün gün normale göre daha yorgun ve uykulu hissediyorum.

Hem eskiden atalarımızda bu kadar sık beslenmiyorlardı ama kanser gibi birçok hastalık bu kadar sık değildi değil mi?
Şunu da söylemeliyim ki bu konuda yapılan araştırmaların çoğu hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Yani kesin konuşmamız için çok daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var. Ve doğru uygulanmadığı zaman size ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden size uygun bir beslenme tarzı olup olmadığını öğrenmek ve gerek enerji alımı, gerekse besin öğesi yetersizliğine bağlı sağlık sorunları yaşamamanız için mutlaka bir uzman gözetiminde uygulanmalıdır. Bir sonraki diyet bilgilendirmesinde görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın.

TARİF SAHİBİ: Stj. Diyetisyen Sevcan BALİ

İNSTAGRAM: dyt.sevcanbali

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu